Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #576  
Παλιά 22-11-08, 16:35
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός
Αυτό δεν λέει τίποτα!
Εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι από άλλες χώρες, λαμβάνουν βοήθεια από εκατοντάδες άλλους θεούς και μάγους.
Με την δική σου λογική, όλοι αυτοί οι Θεοί είναι υπαρκτοί!

δεν γνωριζω αν αλλοι ανθρωποι εχουν λαβει βοηθεια απο αλλους θεους.γιαυτο λοιπον δεν το υιοθετω κοιλας.οπως αλλωστε δεν εχω την απαιτηση να υιοθετησει κανεις την δικη μου εμπειρια.

Και πολύ καλά κάνεις! Αυτό είναι και το καλύτερο για σένα και δεν χρειάζεται να σκεφτείς τίποτα άλλο.
Άλλοι άνθρωποι πάλι, ζητούν την βοήθεια άλλων Θεών και την έχουν με το παραπάνω. Ούτε και αυτοί σκέφτονται άλλες εκδοχές και καλά κάνουν.
Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του Θεό, ο οποίος του συμπαραστέκεται όταν ζητά την βοήθειά του. Κατά κανόνα τυγχάνει να είναι ίδιοι Θεοί που κληρονομούν από τους Πατέρες τους.

εχω την λογικη να σκεφτω διαφορες εκδοχες για την εμπειρια μου.η πιο απλη εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι οτι...ετυχε!!το θεωρω ομως ασεβεια,διοτι μεσα μου, εχω πιστεψει σε Αυτον που με βοηθησε.ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα


Αν σκεφτούμε όλοι όπως εσύ, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε την ύπαρξη δεκάδων Θεών σε ολόκληρο τον κόσμο. Αφού, μαρτυρίες σαν τις δικές σου, έχει κάθε πιστός, κάθε θρησκείας.
Άν πάρουμε στα σοβαρά την μαρτυρία την δική σου, θα πρέπει να πάρουμε το ίδιο σοβαρά και τις μαρτυρίες των πιστών κάθε θρησκείας.
Τότε θα έχει αποδειχτεί, ότι οι "Θεοί" αφθονούν σε αυτόν τον κόσμο. Κάτι που μοιάζει και πιο ρεαλιστικό κατά την γνώμη μου.
Γιατί, μπορεί κάποτε, κάποιοι αρχαίοι, να σκέφτηκαν πρακτικά (από την στιγμή που δεν έχουμε δεί κανένα Θεό, τότε υπάρχει τουλάχιστον ένας) αλλά με τόσες μαρτυρίες προσωπικών Θεών σε όλο τον κόσμο, μοιάζει πολύ δύσκολο να είναι και το αληθινό σενάριο.

σε παραπεμπω στην πρωτη μου εξηγηση


Κι εγώ χρησιμοποιώ με άνεση την έκτη αίσθηση, αλλά έχω τελείως διαφορετικές αποδείξεις: Την ατέλεια αυτού του κόσμου και την απουσία κάποιου Θεού.
Και τέλος, δεν έχω ακούσει επιστήμονα ή φιλόσοφο που να αποδέχεται τον "Θεάνθρωπο Χριστό" ως αληθινή ιστορία.

η εκτη σου αισθηση δεν αποτελει γενικη αποδειξη,οπως φυσικα και η δικη μου.ο κοσμος ειναι ατελης,αλλα αυτο δεν αποδεικνυει την απουσια του θεου.μια χριστιανικη απαντηση θα ηταν οτι αποδεικνυει την παρουσια του διαβολου.αν σου κανει,εχω ακουσει εγω αποψεις επιστημονων οι οποιοι δεχονται την υπαρξη του χριστου,οχι μονο ως ανθρωπο αλλα και ως θεο.για αλλη μια φορα,οι αποψεις διαφερουν
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση