Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-05-08, 23:05
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη
Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου όσον αφορά το άρθρο μου , το οποίο έγραψα κάτω απο την επισκίαση πολλών και διαφορετικών γεγονότων και επιρροών.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να καταλάβει κανείς πόσο δύσκαμπτα και επικίνδυνα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα για όλους τους Έλληνες πολίτες κάθε ηλικίας.
Εκείνο στο οποίο δεν συμφωνώ μαζί σου είναι πρώτον οτι είναι θεωρητικό και αόριστο και οτι δεύτερον δεν δίνει λύσεις .
Νομίζω οτι αναφέρω πολύ ξεκάθαρα την έλλειψη πολιτισμού, την υποτίμηση και την απαξίωση που υπάρχει γύρω μας .
Εάν έπρεπε να απαριθμήσω τα άπειρα γεγονότα που αποδεικνύουν την πραγματικότητα που καταγράφω , τότε θα έπρεπε να γράψω ένα διήγημα με κοινωνικές, πολιτικές και μεταφυσικές προεκτάσεις!
Πρόκειται για ένα άρθρο με συμπυκνωμένες σκέψεις .
Οι λύσεις που προτείνω είναι κατεγραμένες στις τελευταίες παραγράφους και φυσικά αναφέρομαι στην προσπάθεια που πρέπει να καταβάλουμε συνολικά σαν έθνος για την προώθηση του πολιτισμού , τον σεβασμό που πρέπει να επαναφέρουμε στην ζωή μας, την διατήρηση των κατατσαλακωμένω αξιών και ιδεωδών , και βέβαια την Αγάπη που πρέπει να συμπεριλάβουμε στην δική μας πραγματικότητα, γιατί πραγματικά αυτό που μας λείπει σαν λαός και κατ'επέκταση ως οντότητες είναι η Αγάπη.
Τα πάντα είναι θέμα αντίληψης και πνευματικής καλλιέργειας , που πρέπει να ξεκινήσει απο τον καθένα μας (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου....).
Εάν επιθυμούμε μια κοινωνική-πολιτισμική -πνευματική αναγέννηση πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα μεσα μας τον σεβασμό , την πνευματικότητα , την Αγάπη, την εκτίμηση, για να μπορέσουμε να γίνουμε φορείς αυτών ακριβώς των αξιών προς την κοινωνία.
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ENDLESS JOURNEY : 02-05-08 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση