Θέμα: νεφελιμ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #96  
Παλιά 14-07-08, 20:56
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Οι nephelim κατά το βιβλίο του Ενωχ ήταν παιδιά ανθρώπων και μιας ράτσας αγγέλων ονόματι 'Φύλακες' ή 'Γρηγορούντες' (Irim στο πρωτότυπο νομίζω). Οι άγγελοι αυτοί κατέβηκαν στη γη και δίδαξαν τέχνες στους ανθρώπους, αλλά η κακοδιαχείρηση τους οδήγησε στην καταστροφή.

Οι αρχαίοι λαοί μας λένε για θεούς που κατέβηκαν από τον ουρανό και δίδαξαν την ανθρωπότητα. Είναι λογικό να ταυτίσουμε τους θεούς αυτούς (ό,τι κι αν ήταν) με τους Irim.

Εδώ πέρα θα κάνω το δικηγόρο του... Μαλτσέχ (!) και θα πω το εξής: είμαι ο μόνος που θεωρώ πως οι Irim ήταν τελικά οι 'καλοί' της υπόθεσης? Ηρθαν εδω και προσπαθησαν να μας βγάλουν από την αμάθεια, δίνοντας το έναυσμα για τον ανθρώπινο πολιτισμό. Η δαιμονοποίηση τους ήρθε αργότερα, από τις αβραμικές θρησκείες, που νοσταλγούσαν την 'αθωώτητα' του κήπου της Εδέμ, που κατά τη γνώμη μου ήταν μια κατάσταση έλλειψης συνείδησης και δημιουργηκότητας.

Ίσως οι 'καλοί' άγγελοι-elohim να ήταν απλώς μια φυλή καταπιεστών που ήθελε να κρατήσει την ανθρωπότητα σκλαβωμένη και σε χαμηλό επίπεδο. Οι Irim πήραν την ευθυνη να απελευθερώσουν την ανθρωπότητα. Δυστυχώς δεν ήμασταν ακόμα έτοιμοι και οι διαχειριστές αυτών των γνώσεων (που κατά τη γνώμη μου ταυτίζονται με τους nephelim) έφεραν συμφορές και καταστροφή.

Ίσως τελικά στη μάχη elohim-nephelim να είμαστε κάπου στη μέση, και κανένα στρατόπεδο να μην είναι πραγματικά με το μέρος μας.

Το αν υπηρξαν οντως οι nephelim και τι ακριβως ήταν χωράει συζήτηση, αλλά οι μυθολογίες πολλές φορές κρύβουν αλήθειες για το παρελθόν μας. Όσο για την 'λιακοπούλεια' εκδοχή, θεωρώ πως είναι μια προσπάθεια σύνδεσης ασύνδετων πραγμάτων για εμπορικούς σκοπούς, και μια προσπάθεια να χωρέσουν οι αρχαίες μυθολογίες κάτω από την ομπρέλα του χριστιανικού δόγματος.
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Απάντηση με παράθεση