Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #578  
Παλιά 07-10-14, 00:12
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Pholarchos, οι άθεοι που ανέφερες, μικρό ποσοστό επί του ποσοστού των αθέων, οι οποίοι είναι ελάχιστο ποσοστό σε σχέση με τους ένθεους γενικά, ασχολούνται με τον συνδικαλισμό των αθέων, και όχι κάτι παραπάνω. Δεν κάνουν βόλτες στα κανάλια για να πουλήσουν βιβλία για παράδειγμα. Αυτοί που το κάνουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού, και είναι κλάσμα των Χριστιανοαλλοπαρμένων που κάνουν βόλτες και πουλάνε τα δικά τους.
Ως γνωστόν, η υγιής πλευρά του συνδικαλισμού, λέει πως μια καταπιεζόμενη ομάδα πρέπει να οργανωθεί για να υπερασπιστεί τα συμφέροντά της. Έτσι ξεκίνησε το εργατικό κίνημα.
Αν λοιπόν αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, φρόντισε να μάθεις ποια πράγματα τους επιβάλουν (η κυρίαρχη θρησκεία κατά κύριο λόγο) και για ποιο λόγο αγωνίζονται.

Ευσταθία, εγώ πιστεύω ότι ο Θεός είναι κάτι το πολύ προσωπικό για τον καθέναν, και ορίζω (υποκειμενικά) την έννοια του βλάσφημου και του χυδαίου το να βγαίνει κάποιος και να προσπαθεί να επιβάλλει στους άλλους τι είναι ο Θεός. Μια δημιουργική συζήτηση θα μπορούσε να γίνει στο τι δεν είναι ο Θεός, όπως για παράδειγμα, ο Θεός που δημιούργησαν οι Αβρααμικές θρησκείες, κατασκεύασμα του ιερατείου για τον έλεγχο του λαού. Όσο για το τι είναι ο Θεός, έχεις ήδη πέσει στην αντίφαση να χαρακτηρίζεις στο τέλος του κειμένου σου "ανόητους" αυτούς που προσπαθούν να τον περιγράψουν κι εσύ στην αρχή του κειμένου προβαίνεις εσύ σε λεπτομερή περιγραφή:

Εγω θεωρω οτι ο Θεος ειναι πισω απο ολες τις βαθυτερες εκδηλωσεις της πραγματικοτητας σε ενα πολυ λεπτοτερο και ενοποιημενο πεδιο πραγματικοτητας.
Αυτος ο Θεος δεν εχει την αναγκη μου να τον πιστευω , γιατι αυτος ειναι απειρος, ειναι αιωνιος και ως εκ τουτου εντελως ακατανοητος.


Είναι προφανές ότι κάποιος μπορεί να σου ζητήσει να του αποδείξεις τις διαστρωμάτωσεις τις πραγματικότητας, την θεϊκή δράση στα βαθύτερα πεδία και όχι στα εγγύτερα, κάποια ένδειξη για ενοποίηση των πάντων (εκτός από κάποια πιθανολογούμενη θεωρία φυσικής, ανύπαρκτη έως τώρα), και τέλος την εκτίμηση των προθέσεων του Θεού. Έχεις σκεφτεί για παράδειγμα ότι ο Θεός που περιγράφεις μπορεί να θέλει να τον πιστεύεις, διαφορετικά δεν έχει λόγο να σε συντηρεί μετά θάνατον, ή να σε μετενσαρκώνει; Και μετά το τέλος του βίου σου να σε "αποσύρει" διακριτικά; Θεός είναι αυτός θα μου πεις; Συμφωνώ. Αλλά μήπως έχεις εσύ πληροφορίες που δεν τις έχουμε εμείς; Εγώ ας πούμε (ο οποιοσδήποτε) μπορεί να παίρνω κάποιου είδους πληροφορία από κάπου (προσευχή, διαλογισμός, channeling κτλ), αλλά λόγω της φύσης της την κρατάω για μένα, δεν την πετάω στα μούτρα των άλλων, αδιακρίτως. Δεν τους αφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 07-10-14 στις 00:26
Απάντηση με παράθεση