Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #683  
Παλιά 16-01-09, 00:41
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένα άλλο που θα μπορούσαμε να σκεφτούμε είναι ότι ο Ισλαμισμός εξαπλώθηκε με πολύ πιο εντυπωσιακούς
ρυθμούς και πρέπει να είναι και πλειοψηφία, αυτό όμως ΔΕΝ είναι αρκετά ικανοποιητική συνθήκη για να δεχθούμε
πως ΟΣΑ λένε οι Ισλαμιστές είναι και θεικά, ε;
το ισλαμ δεν ειναι τιποτε αλλο,παρα μια αντιγραφη του ιουδαισμου και του χριστιανισμου.δεχεται τον Χριστο σαν μεγαλο προφητη,ο οποιος εκανε θαυματα και τον χαρακτηριζει "ο λογος του Θεου".θεωρει οτι δεν σταυρωθηκε αλλα επεστρεψε στον Θεο απο οπου και σταλθηκε.η μεγαλη διαφορα με τον χριστιανισμο εχει να κανει στο οτι το ισλαμ δεν δεχεται την θειικη υποσταση του Ιησου.γιαυτο το λογο αλλωστε,δεν πιστευουν στον τριαδικο θεο.

ετσι λοιπον,κατα το ισλαμ ο Ιησους υπηρξε και μαλιστα ηταν και χρισμενος!!το οτι εξαπλωθηκε με πολυ πιο εντυπωσιακους ρυθμους(αν αναλογιστουμε οτι ειναι πιο προσφατος απο τον χριστιανισμο),μαλλον ειναι επιχειρημα υπερ μου και οχι κατα μου!!δυο σχεδον ιδιες θρησκειες,εχουν κατακλυσει ολο τον κοσμο με δισεκατομυρια πιστους.και ολοι αυτοι δεχονται τον Ιησου τουλαχιστον σαν ιστορικο προσωπο που εκανε και θαυματα.

τωρα,οσον αφορα τις ομοιοτητες του λογου στα ευαγγελια,δεν νομιζω να χρειαζεται καποιος ιδιαιτερη τεχνολογια για να τις προσεξει.και εγω προσωπικα,οταν διαβασα για πρωτη φορα την Αγια γραφη(πολυ προσφατα μαλιστα,ηταν μαιος του 2008!!)πηγαινα μπρος πισω τα ευαγγελια και παρατηρησα αυτο που λες.βεβαια εγω εστιασα καπου αλλου και για να ειμαι ειλικρινης με απασχολησε ιδιαιτερα.για παραδειγμα,στο κατα μαρκον λεει οτι ο Ιησους καταραστηκε την συκια και εκεινη ξεραθηκε ΑΜΕΣΩΣ.αντιθετα,στον λουκα(νομιζω),λεει οτι ο Ιησους καταραστηκε την συκια και εφυγαν.ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ομως που περνουσαν απο το ιδιο σημειο,ειδαν την συκια ξεραμενη.παρατηρωντας αυτην τη διαφορα,θεωρησα οτι η ο ενας ευαγγελιστης θελησε να υπερβαλλει για να τονισει την δυναμη του Ιησου,η απλως δεν θυμοταν καλα το γεγονος.απο πουθενα ομως δεν προκυπτει οτι ο Ιησους δεν υπηρξε.

μια λογικη εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω για τα ομοια λογια των ευαγγελιστων,ειναι η εξης:αν εγω και εσυ κανουμε παρεα και εχουμε κι εναν κοινο φιλο,θα μπορουσαμε οι δυο μας να συζητουσαμε για τον φιλο μας αυτον και για τις φανταχτερες δραστηριοτητες του.θελοντας να σατιρισουμε η να θαυμασουμε πραξεις του φιλου μας,ισως να χρησιμοποιουσαμε "ατακες" που ο ιδιος εχει χρησιμοποιησει κατα το παρελθον.αν μετα απο χρονια θελησουμε να γραψουμε την βιογραφια του,ειναι παρα πολυ πιθανο τις ατακες αυτες να τις χρησιμοποιουσαμε αυτουσιες,ετσι ακριβως οπως ειπωθηκαν και τις συζηταγαμε.πολλοι θα νομιζουν ομως οτι ο ενας αντεγραψε απο τον αλλο.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση