Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #105  
Παλιά 15-11-10, 15:06
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Satan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκάλυψις Κεφ. 2

24. Λέγω δε προς εσάς και προς τους λοιπούς τους εν Θυατείροις, όσοι δεν έχουσι την διδαχήν ταύτην και οίτινες δεν εγνώρισαν τα βάθη του Σατανά, ως λέγουσι· Δεν θέλω βάλει εφ' υμάς άλλο βάρος·
25. πλην εκείνο, το οποίον έχετε, κρατήσατε εωσού έλθω.
26. Και όστις νικά και όστις φυλάττει μέχρι τέλους τα έργα μου, θέλω δώσει εις αυτόν εξουσίαν επί των εθνών,
27. και θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά, θέλουσι συντριφθή ως τα σκεύη του κεραμέως, καθώς και εγώ έλαβον παρά του Πατρός μου,
28. και θέλω δώσει εις αυτόν τον αστέρα τον πρωϊνόν.
O Aυγερινος ειναι το κατεξοχην αμφισημο συμβολο. Οντας αναμεσα στη νυχτα και στην ημερα διαμηνυει την αναγκαιοτητα αφομιωσης των αντιθετων, αλχημικη μεταστοιχειωση που θα μας εξυψωσει στην ανωτερη συνειδητοτητα. Το οτι οι Αποστολοι κανουν λογο για τον Αυγερινο ως συμβολο του Ιησου, ειναι επειδη και ο ιδιος ο Ιησους ηταν αμφισημος ως προς το Κατεστημενο εκεινων των καιρων (μιλαμε παντα για το μυθολογικο προσωπο). Θα μπορουσε λοιπον ο Ιησους να αποκαλεστει "εωσφορικος" ως προς την Παλαια Διαθηκη.
Αλλα δυστυχως το οποιο ελευθεριαζων εωσφορικο του μηνυμα (αν υπηρχε αυτο) συμπαρατασσομενο αργοτερα δια της Εκκλησιας πλησιον του Πατρος εκφυλιστηκε.
Επομενως το υπερβατικο μηνυμα του Αυγερινου εχει εξαλειφθει απο την αλληγορια του Χριστιανικου Μυθου.
Το περιμενουμε με εναν εμπραγματο και καθολου μυθολογικο τροπο στον εγγυ οριζοντα. Η αυγη "σκαει μυτη"...
__________________
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΗΣ
http://morningstar-astreas.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση