Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1409  
Παλιά 26-07-16, 15:10
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον ο Σαούλ..
Με τα μάλλον δεν κάνουμε δουλειά.. το καταλαβαίνεις.. άσε που η ερώτησή μου για το "ποιοί και πόσο" ήταν ρητορική. Τεσπα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ένας κατηγορούμενος, στην απολογία του, αφήσει μόλις ένα σημείο αδιευκρίνιστο...
Δεν είναι αρκετό για να τον καταδικάσει. Θα πρέπει να εξετασθούν και άλλα στοιχεία, καταθέσεις κλπ. Αυτό παρεπιπτόντως κάνουν και οι ιστορικοί (χριστιανοί και μη, το επαναλαμβάνω) οι οποίοι ξέρουμε που έχουν καταλήξει. Εδώ όμως μίλησες για ένα στοιχεία αδιευκρίνιστο μέσα σε μια ολόκληρη κατάθεση. Μα εγώ λέω το αντίθετο. Φαντάσου ο κατηγορούμενος ή ο κατήγορος να αναφέρει ένα μόνο στοιχείο! Είναι δυνατόν να βγει συμπέρασμα εφόσον δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία??
-τον είδες μάρτυς να κλέβει?
-ναι
-πότε?
-α δεν ξέρω
-μπορεί και πέρσυ?
-μπορεί..
-μα προχθες έγινε το περιστατικό
-τι να σας πω, εγώ διαρκείας στο καραισκάκης έχω.

Η πρώτη και καταφατική απάντηση είναι το μοναδικό στοιχείο. Αυτό που κάνετε εσείς είναι να κρέμεστε από το στοιχείο αυτό και να βγάζετε ετυμηγορία ενώ στην πραγματικότητα ο παραπάνω μάρτυς είναι βλαμμένος Αυτά όμως αντιλαμβάνομαι πως, σηκώνουν περαιτέρω συζήτηση.

Bottom line: Η τυχαιότητα του όλου πράγματος ή η ανυπαρξία της ιστορικότητας του Ιησού όπως την υποστηρίζεις, επαναλαμβάνω πως δεν θα ήταν δυνατόν να επιφέρει τέτοιες συνέπειες.


ΥΓ. άσχετο: ο άλλος πάσχει από γεωπαθητικό στρες, δεν εξηγείται αλλιώς χαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 26-07-16 στις 15:20
Απάντηση με παράθεση