Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1895  
Παλιά 02-10-18, 18:24
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σκέπτεσαι γιατί έχεις ενέργεια. Συμπέρασμα πρώτο Δεν σκέπτεσαι εσύ αλλά η ενέργεια.
Δεύτερον η ενέργεια αλλάζει μορφή αλλά δεν λιγοστεύει άρα παραμένει σταθερά ενέργεια. Δεύτερο συμπέρασμα Η ενέργεια είναι αθάνατη.
Η ενέργεια είναι δύναμη η οποία ταλαντώνει τα άτομα τα οποία είναι άυλα και ταυτόχρονα τα συγκρατεί ενωμένα. Αυτό είναι ύλη? δεν νομίζω Για εμένα είναι ένας αυξομειούμενος χυλός ενέργειας Από που προέρχεται αυτή η δύναμη και πως την χρονολογείς αν δεν ξέρεις πως δημιουργήθηκε πως μένει αναλλοίωτη και πότε άρχισε να υπάρχει?
Γιατί αυτή η δύναμη είναι που κρατά ενωμένους τους μικρούς ήλιους του ατόμου τους ήλιους του σύμπαντος ή τις πολλαπλές συμπαντικές διαστάσεις. Αυτή η δύναμη προήλθε από ένα μπαμ και κάτω? Και μετά πως άρχισε να σκέπτεται και να δημιουργεί αυτόν τον μεγαλειώδη όγκο που δεν μπορεί ο νους μας να χωρέσει? ... Με ένα μπάμ... ούτε καν δύο! Το περίεργο είναι πως η ίδια ενέργεια κάνει εμένα και εσένα να σκεπτόμαστε διαφορετικά? Ενέργεια η μία ενέργεια και η άλλη. Η αντίληψη όμως είναι διαφορετική. Αν αληθεύει η θεωρεία των χορδών για πολλά σύμπαντα με διαφορετικά σχήματα και εντάσεις που επικοινωνούν μεταξύ τους τότε τι κάνουμε? θα βρούμε και την ηλικία των άλλων? Δεν ξέρουμε πόσα σύμπαντα υπάρχουν και χρονολογούμε το δικό μας? Αν το δικό μας επικοινωνεί με τα άλλα σύμπαντα πως θα μάθουμε την χρονολογία μέσα σε ένα καζάνι με σύμπαντα που επικοινωνούν και που κοχλάζουν από ενέργεια? Είναι σαν να έχουμε ένα καζάνι που βράζει και να προσπαθούμε να χρονολογήσουμε μια μπουρμπουλήθρα από τις χιλιάδες.
Ρε επιστήμονες της δεκάρας θα μου απαντήσετε για αυτά που ρωτάω ή να ρωτήσω κανένα εργάτη?
Απάντηση με παράθεση