Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-02-17, 23:25
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Έσω εαυτού
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Λ.Λ φυσικά και την έχω πει, και την λέω επίσης. Σε ποιους είναι το θέμα και για ποιο λόγο. Ομολογώ πάντως ότι έχω υποπέσει κατ' εξακολούθηση στο παράπτωμα να θέλω να διατηρείται ένα υψηλό επίπεδο συζήτησης.

Ηλία, ένα θέμα που μπορεί να μας απασχολήσει εδώ, είναι ο εξής προβληματισμός και αφορά όλους μας. Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά; Η μήπως απλά θέλουμε να εκθέσουμε μια ατζέντα που έχουμε; Ο heretic έγραψε κάπου ότι κάποιοι κάνουν εικονικούς μονολόγους, μάλλον εννοώντας τρολ και απολογητές. Εγώ θα το γενικεύσω. Υπάρχουν φυσικά κάποιοι με ροπές για παραληρηματικό μονόλογο. Αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι συζητάμε πραγματικά; Η ο όποιος επιφανειακά ευγενής διάλογος μας, είναι πρόφαση για να επαναλαμβάνουμε αυτά που ήδη πιστεύουμε, απλά για αυτοεπιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Ο,τι και να μας πούνε οι άλλοι, δεν πρόκειται να χαμπαριάσουμε γενικώς...
Είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος έχει πέσει χαμηλά (εδώ οι λόγοι ποικίλουν), δεν του δίνουμε ακόμη μία να πέσει πιο κάτω.

Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά, ρωτάς Robespierre.
Απαντώ με ερωτήσεις: Ποιοί είμαστε πραγματικά; Είμαστε ειλικρινείς; Γνωρίζουμε τον εαυτό μας; Πάσα για το ομώνυμο θέμα του Ηλία, όσον αφορά τους ρόλους μας.

Ηλία μου, είναι πολύ νωρίς (ηλικιακά), για να απελπίζεσαι και να αποθαρρύνεσαι. Αν το καλοσκεφτείς όλοι τα δικά μας έχουμε έρθει να πούμε. Η διαφορά είναι αν από τα δικά μου και τα δικά σου, μπορεί να βγει κάτι καινούργιο που κάνεις απ' τους δυο μας μέχρι τώρα δεν είχε σκεφτεί...