Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #99  
Παλιά 16-06-18, 01:05
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Τι πιο ταιριαστό λοιπόν, απ'το να τερματίσω την "καριέρα" μου στο metafysico.gr, σε αυτό το θέμα.

Όπως έχω πολλάκις παραδεχτεί, έκανα λογαριασμό (αρχικά) για να τρολλάρω. Όμως, στην πορεία του χρόνου, ανακάλυψα κάποια πράγματα. Μπορεί να υπάρχουν όλες αυτές οι κατηγορίες συμμετεχόντων σε τέτοιου είδους φόρουμ αλλά υπάρχει και μια ευρύτερη κατηγορία, η οποία τους περικλείει σχεδόν όλους. Αυτή η κατηγορία λοιπόν, δεν είναι άλλη από τους χρήστες που θα αποκαλέσω "Παράδειγμα προς αποφυγή"...

"Ποιοι είναι αυτοί οι χρήστες λοιπόν" ; Η απάντηση είναι η εξής : Είναι όλοι αυτοί που ήρθαν σε ένα φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου, για τους λάθος λόγους. "Και ποιοι είναι αυτοί οι λάθος λόγοι"; Η απάντηση πάει κάπως έτσι : Επιβεβαίωση των πιστεύω τους (μεταφυσικής /αποκρυφιστικής/θρησκευτικής φύσεως), παράκαμψη της σκληρής δουλειάς που απαιτείται για την προσέγγιση της αυτογνωσίας και μια γενικότερη και άνευ όρων παραδοχή οποιασδήποτε συνωμοσιολογικής θεωρίας, αρκεί να μην αγγίζει το εξής ευαίσθητο σημείο : " Μήπως εγώ έχω το πρόβλημα";

Επειδή, λοιπόν, ανακάλυψα ότι ήμουν ένας από αυτούς που όντως είχε το πρόβλημα, αποφάσισα να εμβαθύνω. Το αποτέλεσμα; Άρχισα να συνειδητοποιώ τι στο καλό είναι αυτό που αποκαλούμε "μεταφυσικό", τι είναι αυτό που αποκαλούμε "εαυτό " και πως μπορούμε να καταλήξουμε εάν δεν προσπαθήσουμε να τον γνωρίσουμε. Καταλήγουμε χρήστες ανάλογων φόρουμ, να προσπαθούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας και τα ψυχολογικά μας κάνοντας συνεχώς προβολές του εαυτού μας σε άλλους και πιστεύοντας ότι θα υπάρχει για όλους μας ο "από μηχανής θεός", για να μας σώσει.

Αλλά, δυστυχώς, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Και όσο συνεχίζουμε να γράφουμε εδώ, - για τον οποιοδήποτε λόγο - συνεχίζουμε αυτή τη νοσηρή κατάσταση.

Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο θα κλείσω με μία συμβουλή :

"Η αλήθεια είναι μέσα σας, ψάξτε την"

Καλή συνέχεια σε όλους...
Απάντηση με παράθεση