Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1763  
Παλιά 17-09-18, 13:16
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Μαλώνετε ο ένας για την μία επιστήμη και ο άλλος για την άλλη επιστήμη. Αυτό δείχνει ότι είσαστε καλουπωμένοι σε κάτι που διαβάσατε και συμφωνήσατε με αυτό σωστό ή λάθος. Δική σας γνώμη έχετε ή ακούτε τα πάντα από τους άλλους? Δεν νοιώθετε την ανάγκη να ξεκολλήσετε από αυτό που σας λένε οι άλλοι σαν σωστό και να αρχίσετε να ψάχνετε την αξία του εαυτού σας να εκφράσετε διαφορετική άποψη από αυτήν που σας πασάρουν στα σχολεία και πανεπιστήμια?
Το πρώτο ζητούμενο είναι πως η άλλη πλευρά, ονομάζει επιστήμη μια αίρεση
ή κάποια άλλη απαρχαιωμένη απανθρακωμένη αντίληψη και μας παριστάνει τον ξερωγωτι.
Είναι ένας "λαθρεπιβάτης" που παριστάνει ότι έχει εισιτήριο και μας δουλεύει και από πάνω.
Εγώ δεν μαλώνω με κανλενα, απλώς διασκεδάζω με ένα μινάρα.

Άλλο, δεν έχω την επιστημονική θωράκιση για να μπορώ να εξετάζω τα επιτεύγματα της επιστήμης
και να κρίνω ή να κολάω ή ξεκολάω από αυτά που λένε. Παρακολουθώ διαβάζωντας το scientific america
και διάφορα άλλα περιοδικά.
Εμπιστεύομαι την επιστήμη και έχω επίγνωση ότι σε πάρα πολλά μπορεί να σφάλουν αλλά αυτό δεν με ενοχλεί.
Οι λαθρεπιβάτες με ενοχλούν επίσης με ενοχλεί η μαύρη προπαγάνδα και η δισειδαιμονία που εκπέμπει τόσο η επίσημη
εκκλησία όσο και οι διάφοροι κομπογιαννίτες αιρετικοί και μινάρες.

Με τον σύζυγο έχουμε τηλεσκόπιο και τα καλοκάιρια όταν υπάρχει χρόνος, θαυμάζουμε το Σύμπαν.

Παράθεση:
Δική σας γνώμη έχετε ή ακούτε τα πάντα από τους άλλους?
Εχει σημασία ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι.
Σε θέματα επιστήμης Σύμπαντος Διαστήματος, μόνο σοβαρούς επιστήμονες.
Απάντηση με παράθεση