Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-01-06, 03:55
Το avatar του χρήστη durden_alie
durden_alie Ο χρήστης durden_alie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φίλοι μου γεια σας...

Τυχαίνει να κατάγομαι από μια περιοχή της Μακεδονίας στην οποία το εν λόγω "σπορ" του "κυνηγιού θησαυρών" είναι πολύ διαδεδομένο--μαζί με το άλλο "ευγενές άθλημα", αυτό της αρχαιοκαπηλείας... ! Είναι αρκετός ένας περίπατος στο βουνό, ειδικά μετά από βροχή, όταν το χώμα είναι και μαλακό, για να διαπιστώσει κανείς ότι ξαφνικά το έδαφος έχει γεμίσει από τρύπες, που γίνονται με στόχο των εντοπισμό κρυπτών, αρχαίων τάφων κλπ κλπ...

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Voel ότι οι περισσότερες από τις ιστορίες που ακούγονται φτάνουν στα όρια αυτού που λέμε...urban legend! (Ναι, ίσως εδώ θα 'ταν καλύτερο να μιλάμε για...rural legend βέβαια... ) Σε τέτοιες περιοχές, εκτός του ότι το κυνήγι θησαυρών γίνεται συχνά μια μορφή πάθους που κυριεύει τους κατοίκους--κάτι σαν το τζόγο πχ--υπάρχει και η τάση να συνδέονται περιπτώσεις εύκολου και γρήγορου πλουτισμού με την εύρεση του γνωστού...μπαούλου με τις λίρες!

Οι ιστορίες που κυκλοφορούν είναι πράγματι πολλές! Θησαυροί κρυμμένοι σε σπηλιές, "ξεκάρφωτα" σ' ένα ξέφωτο δέντρα, φυτεμένα έτσι ώστε να "μαρκάρουν" το σημείο του θησαυρού, φαντάσματα Γερμανών αξιωματικών στο δάσος που "φυλάνε" το θησαυρό, λίρες "βαμμένες με αίμα" που όποιος τις αποκτήσει θα υποστεί πρωτοφανή δεινά κλπ κλπ! Προσωπικά θεωρώ "γοητευτικές" τις ιστορίες αυτές που έχουν φτάσει να αποτελούν μέρος του ελληνικού "φολκλόρ", ας μου επιτραπεί ο όρος, και λέγονται και ξαναλέγονται από στόμα σε στόμα! Κάπως πρέπει να περάσουν και οι κρύες νύχτες του χειμώνα, έτσι δεν είναι;

Σαφώς λοιπόν και πιστεύω ότι κάποια δόση αλήθειας κρύβεται πίσω από τις ιστορίες αυτές, όχι μόνο στο ότι πράγματι σε συνθήκες πολέμου υφίσταται η ανάγκη να φυλαχθούν σ' ένα ασφαλές μέρος τα όποια τιμαλφή, αλλά και στο ότι ίσως κάποιοι, λίγοι μάλλον, έχουν καταφέρει να ανακαλύψουν κάποιες από τις κρυψώνες αυτές...Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πάντως αφενός ότι έχουν ανακαλυφθεί "αμύθητοι θησαυροί" κι αφετέρου ότι υπάρχουν ακόμη περισσότεροι κρυμμένοι σε "σκοτεινά" και "απλησίαστα" λαγούμια! Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη περίπτωση "παραφουσκωμένων" παραμυθιών, που αναπόφευκτα δημιουργούνται σε καταστάσεις παρατεταμένου στρες, όπως αυτές που προκαλεί ένας πόλεμος πχ και που έχουν εκείνη τη μοναδική ιδιότητα να "φουσκώνουν" ακόμη περισσότερο όταν διαδίδονται από στόμα σε στόμα!

Πάω τώρα να πάρω το φτιάρι μου και την αξίνα μου... ...Σας χαιρετώ!
Απάντηση με παράθεση