Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1684  
Παλιά 18-09-16, 22:26
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο σεβασμός, άλλο αποδοχή. Το ότι δεν δέχομαι κάτι, δεν σημαίνει ότι δεν το σέβομαι. Επίσης, δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω όποιον χαρακτηρισμό θέλω γι' αυτό. Το τι καταλαβαίνει και το τι βλέπει ο καθένας απ' αυτόν τον χαρακτηρισμό, είναι δικό του πρόβλημα.

Έπειτα, αυτό που χαρακτηρίζω εγώ ως "κραυγαλέο μούσι", δεν είναι - και ούτε μπορεί να είναι - ευαγγελική ρήση. Είναι λόγια ενός φαντασιόπληκτου ανώνυμου συγγραφέα που περιγράφει το παραλήρημά του.

Το ότι εσύ πιστεύεις πως αυτό είναι ευαγγελική ρήση, δεν αναιρεί τον σεβασμό μου για αυτήν σου την πίστη. Όπως εγώ δεν θίγομαι από αυτήν σου την πίστη (και την σέβομαι), έτσι κι εσύ δεν θα πρέπει να θίγεσαι ή να θεωρείς ότι θίγεται μια θρησκεία από τους δικούς μου χαρακτηρισμούς. Τέλος πάντων, ξεφεύγουμε και συζητάμε επί προσωπικού. Ας προχωρήσουμε...
Μάλλον τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα...
Εγώ πάντως όταν γράφω σε άλλη γλώσσα τσεκάρω κι ένα λεξικό για να αποφεύγω τυχόν παρανοήσεις .


"Ρήση" : σύντομη φράση ή πρόταση από γνωστό πρόσωπο, η οποία εκφράζει μια αντίληψη της πραγματικότητας ή κάποια αρχή, και που επίσης έχει γίνει γνωστή και λέγεται από το γενικό κοινό https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7

"Ευαγγελική ρήση" σημαίνει απλά "μια πρόταση από το ευαγγέλιο" και τίποτα παραπάνω.

Δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανένα και η χριστιανική πίστη δεν είναι κάτι που με αφορά, δεν είμαι της εκκλησίας, κι εκεί έξω έπεσες...

ΟΜΩΣ
Η φράση σου (η ρήση σου,αν θες):
Παράθεση:
θα πέσει πολύ γέλιο με τις ανοησίες που γράφουν οι ευαγγελιστές, αλλά ας δούμε ένα ... κραυγαλέο μούσι :

"Άνοιξαν οι τάφοι και αναστήθηκαν πολλοί άγιοι* και βγήκαν από τους τάφους, και μετά την ανάστασή του [του Ιησού] μπήκαν στην Ιερουσαλήμ και εμφανίσθηκαν σε πολλούς". (Ματθ. 27:52-53)
είναι προσβλητική για τη χριστιανική θρησκεία και αποτελεί έλλειψη σεβασμού.

Τι σημαίνει η λέξη "σεβασμός":

1. Η εκτίμηση που δείχνουμε σε κάποιο πρόσωπο για τα ψυχικά και πνευματικά του χαρίσματα και τα κάθε λογής προσόντα του
2. Η τήρηση και η εκούσια συμμόρφωση σε νόμο, διάταξη, όρο κλπ
3. Η συμπεριφορά απέναντι σε κάτι που δεν προσβάλλει ή απειλεί την ταυτότητα, την ιδιαιτερότητα ή την ίδια την ύπαρξή του

Πρόσεξε το 3, έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε.

Και για να το απλοποιήσω ακόμα περισσότερο ώστε να το καταλάβεις:

Είναι σα να αποκαλέσω εγώ το Γκουρτζίεφ "ανόητο φαντασιόπληκτο" απλά επειδή διαφωνώ με κάτι που είπε. Δεν θα ήταν κάτι τέτοιο προσβολή και έλλειψη σεβασμού;

Θέλω να καταλήξω στο ότι ένας άνθρωπος που δηλώνει ότι ασχολείται με την πνευματική αναζήτηση (όπως θέλεις να δηλώνεις εσύ), θα πρέπει να επιδεικνύει και την ανάλογη πνευματική καλλιέργεια και να μην επιτίθεται στη θρησκεία του άλλου.
Απάντηση με παράθεση