Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 21-02-08, 01:00
AnEinaiDunaton Ο χρήστης AnEinaiDunaton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Μέρες τώρα κάθομαι και διαβάζω σιωπηρά τις τραγικές μπορώ να πω αυτές εξελίξεις. Τα συναισθήματά μου ποικίλα, από περιέργεια πέρασαν σε μία αγανάκτηση και από την αγανάκτηση με ηλιγγιώδη ταχύτητα οδηγήθηκαν στην οργή και στην αηδία.

Αν ανατρέξετε λίγο στα πρώτα μηνύματα-απαντήσεις που δόθηκαν στην αποχώρηση Αντωνίας δεν νομίζω οτι θα βρείτε κάτι άλλο από μία υπέροχη αφορμή για όσους είχαν, για κάποιο πολύ ασαφή (ψυχολογικά) λόγο αλλά σίγουρα και εμπάθεια και χαιρεκακία, να εκφράσουν την όποια αγανάκτηση είχαν τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ (για κλειδώματα και αδικίες). Το θέμα που εμένα με παραξένεψε είναι ότι αυτά τα άτομα δεν είχαν τη δύναμη του χαρακτήρα να εκφράσουν τις όποιες αμφιβολίες τους για το ποιόν των ατόμων που κινούνται στο χώρο νωρίτερα, τη στιγμή δηλαδή που το συμβάν συντελέστηκε.
Τόσο καιρό συμμετέχουν ενεργά και στη συγκεκριμένη περίπτωση τους δόθηκε η ευκαιρία να τα πούνε μαζεμένα;Σαν τα παιδάκια που τους παίρνει ο μεγαλύτερος αδεφφός τους το παιχνίδι απο τα χέρια? Αυτή η συμπεριφορά πραγματικά πιστεύω και χωρίς να θέλω να κάνω επίθεση προσωπική σε κάποιον μου φαίνεται εντελώς ανώριμη, αψυχολόγητη, εγωϊστική και καθόλου αρμόζουσα στο χαρακτήρα του φόρουμ.

Επίσης για την ίδια την αποχώρηση, και των δύο των ατόμων, συγχωρείστε πάλι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο ακολουθήθηκε από την ανακοίνωση αυτή καθε αυτή στο φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω πω ένας άνθρωπος, 2 συγκεκριμένα, που τόσο καιρό έχουν δώσει σημαντικό χρόνο από τη ζωή του στην ανάπτυξη αυτής εδώ της κοινότητας και όπως πολύ σωστά ανέφερε και ενα άλλο μέλος σε άλλο post, να το παρατάει έτσι από τη μια στιγμή στην άλλη, ακόμη και για προσωπικούς λόγους που μπορεί να είναι σημαντικοί δεν αντιλέγω. Δεν μπορούσε να μείνει ένα απλό μέλος το οποίο μπορεί εξίσου απλά να συμμετέχει και αν θέλει να αποχωρήσει σταδιακά?
Πως γίνεται κάτι που αγαπάς τόσο πολύ να το παρατάς έτσι?

Γιατί όλοι όσοι συμμετείχατε ενεργά και τελείως αρνητικά σε αυτή τη συζήτηση εκφράζετε την αδιαφορία σας ως προς τους προσωπικούς λόγους που κίνησαν τα δύο αυτά άτομα στην αποχώρηση ενώ την ίδια στιγμή με την αντίδραση και την απάντησή σας κινείτε τη συζήτηση με αγανάκτηση και το αίσθημα του αδικημένου? Ένας άνθρωπος που δεν τον ενδιαφέρουν οι προσωπικοί λόγοι θα βγει να πει μόνο ένα "χάρηκα και να είσαι καλά". Οποιοσδήποτε απορίες αν έχει θα πρέπει είτε να μιλήσει προσωπικά με τον ενδιαφερόμενο είτε να θέσει την ερώτησή του δημόσια αλλά με ωριμότητα και ηρεμία.

Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω όσα διάβαζα έως σήμερα. Ολη αυτή η αντίδραση για την αποχώρηση δύο ατόμων εξελίχθηκε σε αφορμή για την αποκάλυψη παραπόνων. Δόθηκε η ευκαιρία για να πετάξετε τις πέτρες σας.

Το τελευταίο και κυριότερο που θέλω να πω είναι οτι τόσο καιρό που συμμετέχω κρυφά, κοινώς χωρίς να ποστάρω, στο φόρουμ έβλεπα με πολλή εκτίμηση και εγώ τον Μιχάλη σαν άνθρωπο με γνώσεις, ωριμότητα και αρκετές φορές σοφία. Δυστυχώς για άλλη μιά φορά απογοητεύτηκα, αλλά αυτή τη φορά οικτρά.
Η τελευταία του συμπεριφορά έριξε για εμένα το προσωπείο. Ένας άνθρωπος που συμμετείχε ενεργά στα δρώμενα και που αφιέρωνε τόσο, μα τόσο πολύ, από το λίγο χρόνο του φάνηκε οτι την τελευταία στιγμή οι λόγοι αποχώρησής του ήταν απο μόνοι τους το αγκάθι που ήθελε να μπήξει. Γιατί ένας άνθρωπος που φεύγει από ένα μέρος που αγαπάει, έστω και λυπημένος, αλλά παρόλα αυτά "χορτασμένος από το μεταφυσικό" δεν περιμένει ούτε αναγνώριση αλλά ούτε να τον ενδιαφέρουν οι παρεξηγήσεις που μπορεί να γίνουν. Και κυρίως δεν θα θελει να πλήξει τα άτομα με τα οποία τόσο καιρό συνεργαζόταν.

Αυτό το λέω γιατί κανένα από τα μέλη της gateway δεν βγήκε να κατηγορήσει το Μιχάλη αλλά να τον ευχαριστήσει για τα όσα προσέφερε και στην τελική αυτός ο Μιχάλης αποδείχθηκε ανώριμος και μικρός. Ένας άνθρωπος που για να καλύψει το εγώ του και να ανακτήσει το "κακό όνομα" που και καλά του δόθηκε, βγαίνει να ανακοινώσει τους κατά τα άλλα προσωπικούς λόγους που τον οδήγησαν στην αποχώρηση. Βγαίνει να κοινοποιήσει σε άτομα που ούτε καν τους πέφτει λόγος προσωπικά στοιχεία που μόνο κουτσομπόληδες θα ενδιάφεραν, για να τέρψει τον πληγωμένο του εγωισμό. Ε λυπάμαι πραγματικά πολύ για αυτό το άτομο. Όλο το δέος που είχα μετατράπηκε σε αηδία και λύπηση. Δεν περίμενα οτι θα έπεφτε τόσο χαμηλά. Και πιστεύω οτι ο μόνος λόγος που θα έπρεπε να εξηγήσει αν το ήθελε τόσο πολύ πια, ήταν αυτός για τον οποίο δεν είχε τη δυναμη να συνεχίσει σαν μέλος της gateway και να προσπαθήσει να λύσει τις όποιες διαφορές δημιουργούνταν. Αντ΄αυτού φεύγει και αναλύει τα προσωπικά ενός τρίτου με μεγάλη ευχαρίστηση μπορώ να ομολογήσω.

Και λίγα πράγματα για Εμένα: Πριν προλάβετε να με κατηγορήσετε και να αρχίσετε τον αντίλογο για "ηθική", "αίσχος", "εύγε" και άλλα εξίσου ευκαταφρόνητα, σας παρακαλώ ένα πράγμα.
Αφότου διαβάσετε τα όσα γράφω και πριν πατήσετε το όμορφο κουμπάκι του "Reply" καθήστε και σκεφτείτε τα όσα είπα. Βγάζοντας όποιες λέξεις σας ενόχλησαν για το περιεχόμενο τους, κρατήστε κάποιες κουβεντες μου για λίγα λεπτά στο μυαλό σας. Σκεφτείτε για λίγα λεπτά για πιο λόγο είστε σε αυτή την κοινότητα. Σκεφτείτε γιατί αντιδράτε έτσι με αφορμή αυτό το γεγονός. Αν πραγματικά αγαπάτε αυτό το χώρο τότε το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι οχι να κατηγορείτε χωρίς πρώτα να Ρωτάτε, όχι να κρατάτε παράπονα και κακεντρέχειες και προπαντώς να σκέφτεστε πριν μιλήσετε (που δεν λέω οτι γενικά δεν κάνετε, αλλά σε περιπτώσεις παρορμητικότητας ο άνθρωπος συμπεριφόρεται διαφορετικά).

Δεν είχα σκοπό να στείλω κανένα μήνυμα, αλλά όσο πήγαινε αυτό το νταχτιρντί και κυρίως για το τελευταίο χαρτί που είχε να παίξει ο Μιχάλης για να "δικαιωθεί", τόσο ένιωθα οτι έχετε χάσει το νόημα και οτι έχει τυφλωθεί από μία αόριστη αίσθηση αδικίας για όλα τα θέματα (και για αυτά περί κλειδώματος) .
Όλα αν πραγματικά θέλετε μπορείτε με ωραίο τροπο να τα ξεκαθαρίσετε χωρίς να εμπλέκετε προσωπικά στοιχεία άλλων. Γιατί πάνω από όλα θα πρέπει να σκέφτεσαι τα άτομα που έχετε απέναντί σας και όχι τα avatar και "ποιος την είπε σε ποιον".

Συγχωρείστε με για το μακροσκελέστατο μήνυμα. Αλλά με λυπεί πολύ αυτή η φαγωμάρα.. Και ζητώ συγνώμη σε όσους παρεξηγήθηκαν ή θίχτηκαν παραπάνω από όσο έπρεπε.
Απάντηση με παράθεση