Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-07-05, 18:45
Το avatar του χρήστη rania_thani
rania_thani Ο χρήστης rania_thani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thea
ο κώδικας davinci συγκεντρώνει στοιχεία από μελέτες διάφορων ερευνητών
ΟΚ, χωρίς να θέλω να φανώ κακιά, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω για αυτόν τον 'Κώδικα'. Δεν τον έχω διαβάσει, γιατί δεν διαβάζω γενικότερα βιβλία που γίνονται 'BEST',αλλά όσοι το έχουν διαβάσει από φίλους και γνωστούς έρχονται και μου το λένε [μιας και γνωρίζουν με τι ασχολούμαι]. Άρα έφτασα να γνωρίζω το βιβλίο καλύτερα και από τον συγγραφέα [λέμε τώρα] και για να καταλείξω κάπου:
Άλλη μία μόδα στο προσκήνιο... ξαφνικά όλοι ψάχνουν για τον πίνακα του Davinci και για ό,τι άλλο λέει το βιβλίο.
Η άποψή μου, σαν ερασιτέχνης συγγραφέας, είναι πως για να γράψει κάποιος ένα βιβλίο, μπορεί να πάρει ιστορικά και μη πρόσωπα και να τα μεταφέρει με την δική του φαντασία στο χαρτί... [και δεν είναι μόνο δική μου άποψη], άρα μην τρελενόμαστε και τόσο. Και εγώ πιστεύω πως κάτι έπαιζε με τον Χριστό και την Μαγδαληνή... αλλά ως εκεί.
Το παρελθόν δεν αλλάζει... μόνο το μέλλον.
Και δεν μπορούμε να ξέρουμε τα πάντα του παρελθόντος... έστω μέχρι να φτιαχτεί η μηχανή του χρόνου.
Υ.Γ. και αυτό, πως ο Χριστός ήταν Έλληνας... τι εθνικοφροσύνη βρε παιδιά...
__________________
Ύστερα από τόσα χρόνια απελπιστικής προσπάθειας βρείκα την ψυχή μου, μα ήταν τόσο βρόμικη που δεν ξέρω αν τελικά την θέλω πίσω, πια...
Απάντηση με παράθεση