Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #280  
Παλιά 30-07-13, 00:48
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν είμαι ο θρησκόληπτος που ψάχνεις αλλά θα προσπαθήσω να εκφέρω άποψη.
Όχι, δεν έχεις δείξει τέτοια δείγματα. Ζητάω θρησκόληπτο μήπως κατανοήσω τον τρόπο σκέψης του και τις απαντήσεις στις τερατολογίες της -εκάστοτε- θρησκείας του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε θρησκεία προτείνει το δικό της "σχέδιο Θεού". Υποθέτω η ερώτηση βρίσκει το ενδιαφέρον της αν την απευθύνεις σε έναν μη θρησκόληπτο αναζητητή ο οποίος δε θα παπαγαλίσει την επίσημη θεωρία αλλά θα εκφράσει τις απόψεις του όπως αυτές έχουν θεμελιωθεί μέσω της έρευνάς του. Το ίδιο ισχύει και για τα περί ελευθερίας και ρόλου.
Ναι προτείνει με απίστευτα κενά, ασάφειες και μπόλικη πίστη όταν κάτι δεν "κολλάει". Συν το φόβο της τιμωρίας, αν δεν σωφρονιστείς. Περιμένω, όντως, τον ερευνητή -άλλωστε αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ- κι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η ανταλλαγή απόψεων. Ο θρησκόληπτος όμως, έχει άλλη χάρη. Συνήθως είναι ντουβάρι-φανατικός και όχι συνειδητοποιημένος-φανατικός (οξύμωρο, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ). Εάν έρθει αντιμέτωπος με τα "τέρατα" που έχει μέσα του, ίσως τα νικήσει. Γι αυτόν τον έναν που μπορεί να αλλάξει, ρωτάω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το θέμα της επικοινωνίας, αξίζει ίσως να δεις τι μορφή επικοινωνίας περιμένεις.
Έχοντας μιλήσει με διάφορους "πιστούς" που αναφέρονται σε αυτή την επικοινωνία, θεωρώ πλέον οτι η λέξη δύσκολη που χρησιμοποιείς δεν είναι η κατάλληλη.
Πρότεινε μια δική σου λέξη.

Για να στο κάνω όσο το δυνατόν πιο απλό, ως πατέρας πετάω απ' τη χαρά μου όταν τα παιδιά μου με ζητάνε και τρέχουν κοντά μου.
Όταν, λοιπόν, προσπαθώ να έρθω σε επαφή με τον δημιουργό μου (σχέση γονέα-παιδιού) περιμένω να μου δώσει την ευκαιρία να τον νιώσω,
να τον αγκαλιάσω και να "κάνω το θέλημά του", αφού πλέον ξέρω πως υπάρχει.

(και δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω στον κάθε Puck αυτό που ξέρω, παρά μόνο, αν το θέλει ο ίδιος, να του πω το ΠΩΣ θα φτάσει εκεί).

Δεν διαπραγματεύομαι εμπόδια και δοκιμασίες. Δεν παίζω RPG. Όπως θα σφίξω στην αγκαλιά μου τα παιδιά μου, έτσι περιμένω κι αυτό.

Όταν "δεν είμαι έτοιμος", "δεν έχει καθαρίσει η ψυχή μου", "δεν έχει καθαρίσει η αύρα μου", "πρέπει να πάρω το τάδε μαντζούνι, θυμίαμα, κλπ και να το κάψω την τάδε ώρα", "πρέπει να νηστέψω", "πρέπει να πλύνω πρόσωπο και χέρια πριν ξεκινήσω να προσεύχομαι", "πρέπει να προσεύχομαι προς την ανατολή και όχι προς τη δύση", κλπ κλπ κλπ, ... τότε βρωμάει "ανθρωπίλα" το σενάριο αδελφέ και δεν θα μπω στην αίθουσα να το δω το θεατρικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Είναι too much να ζητήσω να περιοριστούμε σε κατάθεση απόψεων και επιχειρηματολογία όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας και όχι σε ατομική κριτική; Δεν χρειάζεται να προσβάλουμε κάποιον αν διαφωνούμε με το ύφος ή τις απόψεις του. Αυτά προς υπεράσπιση της αισθητικής μου μόνο
Για τον συγκεκριμένο, ναι. Δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως δεν έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής" το φόρουμ, αλλά εδώ τα έχουμε δώσει όλα;
Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν είναι αυτονόητος. Κανένας δεν "κυνηγήθηκε" για τις απόψεις του όταν τις εξέφρασε όπως πρέπει.


Απάντηση με παράθεση