Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1516  
Παλιά 12-08-16, 14:48
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι ΑΠΟΨΗ:
1. Η εικόνα ενός τοπίου όπως φαίνεται από ένα συγκεκριμένο σημείο, συνήθως κάπου ψηλά
2. Η οπτική γωνία από την οποία βλέπει κάποιος ένα πράγμα, μια υπόθεση, ένα ζήτημα
3. η γνώμη που έχει κάποιος για κάτι

Άρα, η άποψη κάποιου για κάτι (οτιδήποτε) μεταβάλλεται ανάλογα με το σημείο από το οποίο το παρατηρεί .

Εάν αλλάξουμε θέση, αλλάζουμε και άποψη.

ΔΗΛΑΔΗ

Όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από μας, δε σημαίνει ότι είναι πιο χαζός ή πιο έξυπνος.

Σημαίνει ότι απλά βλέπει κάτι από διαφορετική γωνία. Εάν κάνουμε τον κόπο να μετακινηθούμε από τη θέση μας, θα δούμε κι εμείς αυτό που βλέπει αυτός, και ίσως τον κατανοήσουμε.

Για μένα, είσαι έξυπνος εάν μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να δεις τον κόσμο διαφορετικά, έστω και για λίγο. Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις, μπορείς όμως να κατανοήσεις και να αποδεχθείς τον άλλο.

Τα χαρακτηριστικά που σε κατεβάζουν στο επίπεδο του βλάκα είναι η εμμονή, η μισαλλοδοξία, ο φανατισμός, το "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ", το "ου με πείσεις καν με πείσεις" (δε θα με πείσεις, έστω κι αν με πείσεις).

Νομίζω ότι απαραίτητες προϋποθέσεις για μια συζήτηση είναι η ευελιξία στη σκέψη και ο σεβασμός στο συνομιλητή... αλλιώς χάνουμε, όχι τον πόλεμο με τη βλακεία, αλλά τη δική μας αξιοπρέπεια.
Καλέ μου Deadite, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτά που λες.
Αν δεις από ψηλά ή χαμηλά μια έρημο ή έναν ωκεανό, αλάζεις οπτική γωνία
βλέπεις περισσότερες ή λιγότερες πληροφορίες αλλά το τοπίο παραμένει
έρημος ή ωκεανός ή δάσος.
Έτσι, μια νεοναζιστική άποψη, από όπου και να τη δεις παραμένει νεοναζιστική, και απεχθής.



Κάθε χρήστης μπορεί να επιλέγει με ποιους επιθυμεί και με ποιούς όχι να συνομιλεί, ετσι και εγώ έχω αποκλήσει το λοτζικαλ φέιθ επειδή εκφράζει
κάποιες απάνθρωπες απόψεις όπως π.χ. να πάμε να εξολοθρεύσουμε την ταδε φυλή για να γινει ο κόσμος καλύτερος

Σε όλυς αυτούς και στους θεραπευτές μπουκωμένων γυναικών απαντάω έτσι


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 12-08-16 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση