Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-02-13, 20:58
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Από την πρώτη στήλη του ΟΝΑΡ που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό το περασμένο Σάββατο:

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Συναδελφικό ενδιαφέρον

Είμαι 25 χρόνων και εργάζομαι με μερική απασχόληση. Μόνιμο δεσμό δεν έχω και πρόσφατα χώρισα από μια τρίχρονη σχέση. Η ανασφάλειά μου όμως είναι κυρίως στα επαγγελματικά. Εδώ και μήνες βλέπω στον ύπνο μου κάποιον μόνιμο υπάλληλο του οργανισμού πού εργάζομαι, ένα συνάδελφό μου δηλαδή, να προσπαθεί να με βοηθήσει. Το παράξενο είναι ότι με αυτόν τον άνθρωπο δεν έχω κάνει κάποια προσωπική επαφή, ούτε υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά του. Κάποιες φορές, τον βλέπω να συνευρίσκεται μαζί μου ερωτικά και σεξουαλικά ή να προσπαθεί να κλείσει ραντεβού μαζί μου, κάτι πού επίσης δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα. Γενικά τον αντιμετωπίζω πολύ τυπικά και, αν και έχω μια θετική γνώμη για εκείνον, δεν τον έχω δει ποτέ ερωτικά. Οσες φορές όμως τον έχω ονειρευτεί ερωτικά αισθανόμουν ευτυχισμένη. Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; Μήπως υπάρχει κρυφό ενδιαφέρον από την πλευρά του και δεν το έχω καταλάβει;

Φιλικά,
Νάγια


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Το όνειρο πού είδες εσύ είναι αποκαλυπτικό μόνο για τα δικά σου αισθήματα και επιθυμίες, και με κανέναν τρόπο δεν αντικατοπτρίζει τι θέλει και τι δεν θέλει εκείνος. Αυτό πού βλέπεις είναι έναν άντρα να προσπαθεί να σε βοηθήσει, να προσπαθεί να σε συναντήσει και να σε θέλει ερωτικά. Βλέπεις ένα άντρα να παίζει ρόλους πού εσύ θα ήθελες να παίξει ένας άντρας στη ζωή σου. Η ανασφάλεια, πού παραδέχεσαι ότι νιώθεις, είναι το κίνητρο για αυτή την σειρά ονείρων με πρωταγωνιστή ένα πρόσωπο του επαγγελματικού σου περιβάλλοντος. Είσαι διατεθειμένη θετικά απέναντί του και αυτό αρκεί για το υποσυνείδητο σου να του δώσει τον ρόλο του συντρόφου- εραστή.
Ισως να είναι και ένα μήνυμα για σένα και να διευρύνεις την σχέση σου με το συγκεκριμένο πρόσωπο. Ισως σε προτρέπει να μην τον αντιμετωπίζεις τόσο τυπικά και να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις μια φιλική, ανθρώπινη επαφή και κανείς φυσικά δεν μπορεί να ξέρει πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα…


Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Πτώση από το ψηλότερο κτίριο της πόλης

Εδώ και λίγο καιρό δεν βλέπω σχεδόν καθόλου όνειρα, πρόσφατα όμως είδα ένα που με παραξένεψε. Είχα ανέβει στο ψηλότερο κτίριο της πόλης και έβλεπα από κει ολόκληρη την πόλη. Την προσοχή μου τράβηξαν τρία παράξενα, σχεδόν αρχαία, ξύλινα κτίρια με μεγάλα παράθυρα. Η σκόνη πού φαινόταν πάνω τους μαρτυρούσε ότι ήταν πολύ παλιά. Εκεί λοιπόν, στην κορυφή του ψηλότερου κτιρίου πού βρισκόμουν, λέω στον εαυτό μου ότι πάντα ήθελα να πέσω από εκεί. Αν επιζούσα μετά την πτώση θα επισκεφτώ οπωσδήποτε αυτά τα αρχαία κτίρια. Παρακολούθησα από κάπου αλλού το σώμα μου να πέφτει στο κενό και ήξερα ότι θα επιζήσω…

Ανώνυμο


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Μια ανάγνωση του ονείρου μπορεί να παραπέμπει σε ένα πνευματικό κάλεσμα. Η πόλη πού βρίσκεται από κάτω σας συμβολίζει την υλική πλευρά της καθημερινής ζωής. Εσείς είσαστε ψηλά, βλέποντας τα πάντα από μια απόσταση και με αποστασιοποίηση. Τα αρχαία κτίρια συμβολίζουν τα αρχαία μυστήρια, τις αρχαίες πνευματικές εσωτερικές παραδόσεις ,όπως είναι οι θρησκείες, αλλά και άλλοι δρόμοι εσωτερικής ανάπτυξης. Η πτώση από το ψηλό κτίριο και η αίσθηση ότι παρ΄ όλα αυτά θα επιζήσετε, λέει ότι η καθημερινή ζωή με την υλική της διάσταση δεν θα μπορέσει να σκοτώσει το πνεύμα σας και η πνευματική σας αναζήτηση θα παραμείνει ζωντανή.
Ουσιαστικά είναι ένα όνειρο πού δείχνει ότι είστε ένα άτομο με πνευματικά ενδιαφέροντα και ότι νιώθετε πώς, ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής σας, έχετε μια πίστη στην οποία μπορείτε να καταφύγετε. Το όνειρο επίσης ίσως και να είναι ένα μήνυμα να καλλιεργήσετε αυτή την πλευρά της ύπαρξης σας έγκαιρα, χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να βιώσετε μια «πτώση» για να ασχοληθείτε με την πνευματική σας ανάπτυξη και εξέλιξη.


ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Εάν έχετε και εσείς εμπειρίες που αφορούν παράξενα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνίες με άλλες διαστάσεις, επικοινωνία με τους νεκρούς, στείλτε μας ένα κείμενο στο fenomena@e-typos.com από 150-250 λέξεις εξηγώντας τι ακριβώς βιώσατε. Σύντομα ο ειδικός συνεργάτης μας θα σας απαντήσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)