Θέμα: Έτος 2012
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #215  
Παλιά 22-09-07, 11:42
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν κάποιος δεν έχει ακούσει για οτιδήποτε σχετικό με το 2012, ούτε περιμένει κάτι ούτε αισθάνεται κάτι παραπάνω. Αλλαγές υπάρχουν αλλα υπήρχαν και παλιά.. πόλεμοι, κακια, καταστροφές, αρρώστιες κτλ.
Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσαν κάποιοι να νιώθουν επί 40 χρονια επί ψυχρού πολεμου.. αλλα και να νιώσανε φόβο η κάποιο άλλο συναίσθημα, δεν έγινε καμια καταστροφή εκτος αυτής τις σοβιετικής ένωσης..
που και να σκεφτούμε αυτούς που ζούσαν σε κάποιο απομονωμένο νησί και να τους ρωτούσαμε εκείνη την περίοδο πως νιώθουν αν περιμένουν το τέλος..(χωρίς να έχουν ιδέα για ψυχρούς πολέμους).
Δεν αντιλέγω πως είναι ενδιαφέρουσα αυτή η ημερομηνία, για πόλους λόγους, όπως πχ για το ημερολόγιο των Mayas το οποιο όντως σταματάει και όχι τελειώνει το δεκέμβριο του 2012.. και λέω δεν τελειώνει γιατί το ημερολόγιο δεν μιλάει για τέλος.. αλλα για αρχή.
Σίγουρα είναι επίσης ενδιαφέρον ότι και οι έψιλον μιλάνε για το 2011-2012 και άλλες νεομυθολογιες.. αλλα μήπως όλα αυτά είναι τυχαία; μήπως μπερδεύουμε τις θεωρίες για να ακούγονται τα ίδια πράγματα και να γίνουν πιστευτά;

Βασικά φίλη μου karma, αυτό που θα ήθελα να σου περάσω, είναι ότι πολλά ακούγονται και τίποτα δεν αποδεικνύεται όσον αφορά το μεταφυσικό, το ανεξήγητο. Όσο ασχολούμαστε με αυτό πρέπει να κυλάει στις φλέβες μας η αμφισβήτηση φυσικά χωρίς αυτό να προϋποθέτει κλειστό μυαλό-έλλειψη φαντασίας, γιατί χωρίς αυτήν το ανεξήγητο που μπορεί να είναι αληθινό η ψεύτικο πολύ εύκολα μπορεί να γίνει αληθινό στα ματια μας και χωρίς καμια απόδειξη να αρχίσουμε να το πιστεύουμε ως αληθινό. Αυτός είναι μεγάλος κίνδυνος. Σίγουρα πολλά ακούγονται για τους εξωγήινους πχ.. οι "Γκρι", οι nordic, οι andromedians, σαύρες και καβούρια κτλ.. όμως στην πράξη απόδειξη δεν υπάρχει για τίποτα. Μη νομίσεις ότι είμαι κάποιος αρνητικός ισοπεδιστης γιατί δεν είμαι , θέλω πολύ να πιστέψω όπως ο Mulder=) αλλα το έχω ακούσει για εμενα δεν είναι ικανό να κολλήσει σε καμια κουβέντα.. σίγουρα μπορούμε να μιλάμε για θεωρίες επί ώρες ατέλειωτες, τέτοιες που γράφονται κάθε μέρα σε βιβλία περιοδικά κτλ. Ενδιαφέρουσες οι θεωρίες αλλα απέχουν πολύ από την πράξη. Ο καθένας μπορεί και γραφει ότι θέλει..


Για εμενα μια απόδειξη είναι το ημερολόγιο των Μαγείας. Και αυτό θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποια βάση. Και ενδεχομένως να βρούμε και άλλες τέτοιες πηγες.. ως το 2012 όμως αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε άλλη μια ιδιαίτερη ημερομηνία, και να δούμε ποίες από τις θεωρίες που γράφονται κατά καιρούς θα βγούν αληθινές η όχι
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 22-09-07 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση