Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 22-02-08, 17:25
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Σχετικά πράγματα μου έλεγες και σε προσωπικό επίπεδο μέσω msn, αλλά όπως σου είπα προσωπικά δεν θα βγάλω ποτέ στη φόρα πράγματα που μου εμπιστεύτηκες για να στηρίξω τις απόψεις μου.. δεν έχω την ανάγκη να το κάνω.
Κατανοώ την απεγνωσμένη σου προσπάθεια να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα και δεν σε κακίζω στο ελάχιστο. Την τακτική του Πόντιου Πιλάτου που προσπαθείς να επιδείξεις την κατανοώ επίσης. Δεν έχεις ανάγκη μεν να βγάλεις πράγματα στη φόρα, όπως λες αλλά με μεγάλη ευκολία αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που συζητήσαμε. Υπό μία έννοια, δηλαδή, κάνεις περίπου αυτό που κατηγορείτε κι εμένα ότι έκανα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Στο είπα και προσωπικά Μιχάλη, έχεις κάνει οικτρά λάθη τις τελευταίες μέρες και όποιο δίκιο είχες στα μάτια του πολύ κόσμου έχει χαθεί (εγώ το κρατάω πάντως, να το ξέρεις).
σε ευχαριστώ για την καλοσύνη που έχεις να ισχυρίζεσαι ότι κρατάς το δίκιο που έχω. Το εάν έχασα ή όχι το δίκιο μου εγώ και όχι η ομάδα και συγκεκριμένο μέλος της ομάδας εδώ και καιρό, το αποδεικνύουν πράγματα που ποτέ δεν λάβατε υπόψη σας. Άσε τους χρήστες να γνωρίζουν από μόνοι τους σε ποιόν αποδίδουν το δίκιο και σε ποιόν όχι. Εσάς σας ενδιαφέρει περισσότερο από εμένα να διατηρήσετε ατσαλάκωτη την εικόνα σας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Δεν αποδέχεσαι τα λάθη σου και αυτό είναι που με τρομάζει, γιατί προσωπικά σε γνώρισα ως έναν άνθρωπο που μέσα από τη συζήτηση αλλάζει ο ίδιος και αλλάζει ανθρώπους. Έχεις εμπιστευτεί επικίνδυνα τις τελευταίες μέρες την προσωπική σου κρίση, και αυτή είναι η τελευταία φορά που θα στο πω.
Παρά το μεγαλεπίβολο των δηλώσεών σου ("έχεις εμπιστευτεί επικίνδυνα την προσωπική σου κρίση κλπ κλπ"). Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κι εσύ έχεις επικίνδυνα εμπιστευτεί την κρίση άλλων, αντί για τη δική σου. Δηλαδή, ποιανού την κρίση να εμπιστευτώ, αν όχι τη δική μου; Τη δική σας;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Όταν ένας άνθρωπος πιστεύει ότι όσοι συμφωνούν μαζί του το κάνουν αυτόβουλα επειδή βλέπουν το δίκαιο, ενώ όσοι διαφωνούν μαζί του είναι βαλτοί ή alter ego, τότε κάτι πάει λάθος δεν μπορεί, δεν νομίζεις;
Απευθύνεσαι σε έναν άνθρωπο που τυγχάνει να έχει και κάποια μόρφωση, πέρα από το εάν έχει δίκιο ή άδικο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Για αυτό σταμάτα να διαστρεβλώνεις τα όσα σου είπα, καθώς απέχουν από αυτό που αναφέρεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Η ξεκάθαρη θέση της συντονιστικής ομάδας για το τι έγινε υπάρχει ήδη αναρτημένη στο φόρουμ, έως το βράδυ θα βγει και η ανακοίνωση της ομάδας Gateway. Και μπορείς πλέον να δεις (αν δεν θέλεις βέβαια, no offence), όπως όλοι στο φόρουμ, το πως μπορεί κάποιος να είναι ξεκάθαρος δίχως να εκθέτει τα προσωπικά ανθρώπων.. γιατί το έκανες Μιχάλη όσο και αν φιλοσοφείς επί αυτού.
Και τώρα δηλαδή αυτό αποτελεί σοβαρό επιχείρημα; Μα, τι να περίμενε κανείς να πει η όποια συντονιστική ομάδα, δηλαδή, ότι έχει άδικο; Μην παίζεις με τις λέξεις. Κατανοώ την απεγνωσμένη προσπάθεια να καλύψεις τα ακάλυφτα. Αν σε βολεύει να νομίζεις ότι δήθεν αποκάλυψα προσωπικά δεδομένα, πίστευέ το, από εμένα κανένα πρόβλημα. Θα συμφωνήσει άλλωστε μαζί σου και η Αθηνά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Πρόδοσες Μιχάλη ανθρώπους και την ίδια σου τη θέση, όταν με τη στάση σου δεν πήρες καν μέρος στις ζυμώσεις όταν έπρεπε (και περίμεναν όλοι από εσένα), αλλά είχες κάνει ένα προσωπικό σχέδιο και περίμενες υπομονετικά να παρθεί η απόφαση για να βγάλεις την ουρά σου απ' έξω και να αρχίσεις να βάλεις.
Πρόδοσα ανθρώπους εγώ...μάλιστα. Ήθελα να ήξερα, δεν έχετε καμία ντροπή επάνω σας; Σου είπα να εκτονώσουμε το κλίμα αλλά να μην με προκαλέσετε κι εσύ μιλάς για προδοσίες και μάλιστα από εμένα. Συγχαρητήρια. Και μάλιστα δεν πήρα θέση στις ζυμώσεις και είχα κάνει και από πάνω ένα προσωπικό σχέδιο. Για να κερδίσω τί, Νίκο; Τι έχω ανάγκη να κερδίσω εγώ από όλο αυτό; Να φτιάξω δικό μου φόρουμ, δική μου κοινότητα και να μαζέψω τον δυσαρεστημένο από το Μεταφυσικό κόσμο εκεί; Λυπάμαι αλλά εγώ δεν χρησιμοποίησα υπόγειους τρόπους για να βάλω εναντίον άλλων sites, δεν μπήκα ως ανώνυμος χρήστης για να κάνω επιθετικά σχόλια στις δικές τους ιστοσελίδες και ένας Θεός ξέρει τι άλλοι τρόποι χρησιμοποιήθηκαν εν αγνοία σου ή εν πλήρη γνώση σου άραγε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Και μέσα σε όλη σου τη στάση, που σίγουρα γίνεται με το αίσθημα του δικαίου μέσα σου και όχι της κακίας (δεν το αμφισβητώ) αλλά το ίδιο αισθανόταν και ο Χίτλερ για όσους γνωρίζουν ιστορία, χάνεις το μέτρο και εκθέτεις ακόμα περισσότερες καταστάσεις, αφήνεις τεράστια περιθώρια με υπονοούμενα σου (διόλου καθαρές κουβέντες) να πιαστεί ο καθένας και να βγάλει συμπεράσματα βάλλοντας άδικα ανθρώπους.. και αυτό δεν σε απασχολεί όπως μου είπες. Και όμως, για όσους γνωρίζουν αλλά δεν θέλουν να εκθέσουν ανθρώπους έχεις ήδη πει "μικρά ψέμματα", ελπίζω ασυνείδητα, για μία σειρά διαφορετικών πραγμάτων.. σε μία αψυχολόγητη προσπάθεια να διαχωρίσεις τη θέση σου από τι;.
Συνεχίζεις να λες ανακρίβειες. Ατυχής η εξίσωσή μου με τον Χίτλερ. Εγώ δεν όρισα το μεταφυσικό ως "ζωτικό μου χώρο", όπως τον όρισε ο Μηνάς. Ποιός μιλούσε περί ζωτικού χώρου; Και σαφώς και δεν φέρω ευθύνη για το εάν ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν και συμφέρον. Κι εσείς άλλωστε αυτό κάνετε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Και για να σου θυμίσω, ήμουν ο πρώτος Μιχάλη που μίλησα με πλήθος ανθρώπων για να σε βοηθήσω να έρθεις σε επαφή με εκδοτικούς οίκους και περιοδικά, μετά από σχετική σου επιθυμία. Το ήθελες και προσπάθησες, δίχως να τα καταφέρεις ίσως στο βαθμό που επιθυμούσες.. παρά τα όσα αφήνεις να εννοηθούν από τα λόγια σου ότι ποτέ δεν το επιδίωξες.
Το ήθελες Μιχάλη και πιστεύοντας ότι έχεις πραγματικό ενδιαφέρον για το χώρο του μεταφυσικού, αλλά και ότι είσαι σίγουρος για αυτά που κάνεις, σε βοήθησα όσο μπορούσα.. Βλέποντας όμως τώρα με τι τρόπο προσπαθείς να ξεχάσεις το παρελθόν σου στο συγκεκριμένο κομμάτι, αν μη τι άλλο χαίρομαι που δεν κατάφερα να σε βοηθήσω όσο ειλικρινά ήθελα τότε.. γιατί ο έντυπος χώρος της αναζήτησης στην Ελλάδα σίγουρα θέλει ανθρώπους με αγνές προθέσεις, αλλά συνάμα και ανθρώπους που να είναι σίγουροι για το τι είναι και που θέλουν να φτάσουν.
Πάλι παραπληροφορείς τον κόσμο, προσπαθώντας ατυχώς να στρέψεις τους λόγους της δυσαρέσκειάς μου σε άλλες κατευθύνσεις. Δεν επεδίωξα μια συνεργασία μου με περιοδικά ή με εκδοτικούς οίκους. Μου το προτείνατε και σας είπα να το κοιτάξετε αν και σας δήλωσα αυτολεξί ότι είμαι πολύ δειλός για να κάνω κάτι τέτοιο και πως δεν είμαι σίγουρος ότι έχω την ικανότητα.
Η προώθησή μου, σύμφωνα με λεγόμενα που ξέρεις ότι ειπώθησαν και όχι από εμένα μάλιστα, ήταν στα πλαίσια του να κάνει καλό στην ίδια την ομάδα. Δεν λύσσαξα ντε και καλά να εκδόσω βιβλία μου και κακώς λες ψέμματα στον κόσμο. Ούτε και με ενοχλεί που το κάνεις εσύ, μαγκιά σου και μπράβο σου και καλά κάνεις κιόλας.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
όσο για την "Αθηνά" που αναφέρεις με τόση έπαρση νομίζοντας ότι ξέρεις τι κρύβεται πίσω από το όνομα, ειλικρινά.. πότε άλλαξες τόσο δεν κατάλαβα. Προσπάθησε να δεις και τις απόψεις της "άλλης πλευράς" (αν και για εμένα δεν υπάρχουν πλευρές, παραμόνο άνθρωποι) και να αναγνωρίσεις τα όποια λάθη σου.. εδώ το έχουμε ήδη κάνει και οι αλλαγές έχουν ήδη αρχίσει να έρχονται και θα έρθουν και άλλες. Γιατί πάντα έτσι γινόταν τα τελευταία 5 χρόνια και δεν ξέρω πως δεν το κατάλαβες. Προσπάθησε να κάνεις και εσύ το ίδιο.. όσο δύσκολο και αν είναι να παραδεχθείς τα σφάλματα σου, πάντα αυτό σε οδηγεί στην εξέλιξη.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, ε; Ξέρουν και οι πέτρες ότι αποτελεί πάγια τακτική του Μηνά, τόσο σε επίπεδο φόρουμ όσο και εκτός αυτού να μπαίνει είτε ως ανώνυμος είτε με ψευδώνυμα και να συμμετέχει σε διαμάχες. Η περίπτωση Παθοκτόνου, είναι ενδεικτική για όσους τη θυμούνται, για να μην πω και την περίπτωση Λουξ τις καλές εκείνες εποχές.
Κι ενώ δήθεν με μεγαλοκαρδία αποφεύγεις, όπως λες, να με χαρακτηρίσεις, με έχεις πει΄ήδη προδότη, ψεύτη και ένα σωρό άλλα. Που και να ήθελες να με χαρακτήριζες, δηλαδή...
Για την ακρίβεια, η ενασχόλησή μου με το φόρουμ και με όλες τις βικτωριανές συνομωσίες, από εκείνες που αποκρύπτετε από τον κόσμο για να μην τσαλακωθεί η εικόνα μερικών μερικών, το μόνο που κατάφεραν είναι να μου προκαλέσουν μια τεράστια απέγχθεια για τον ίδιο το χώρο της μεταφυσικής. Ναι, Νίκο νόμιζα ότι εσύ διέφερες και ότι είχαμε κώδικες επικοινωνίας μεταξύ μας αλλά σε παρακολουθώ να συμμετέχεις σε διαδικασίες που σε θεωρητικό επίπεδο και μόνο, με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής σου, δείχνουν ότι τελικά σαφώς και δεν ταίριζα εγώ με την ομάδα. Γιατί όταν σας λένε την αλήθεια αντιδράτε με τον ίδιο τρόπο που επισήμως και δημοσίως κατακρίνετε.
Κλείνοντας εδώ, εκφράζοντας την πλήρη και απόλυτη απέγχθειά μου, λέγοντας ότι λέτε ψέμματα στον κόσμο, σας παρακαλώ να με μπανάρετε ώστε να μην μπορώ να μπω στον πειρασμό καν να ασχοληθώ ξανά. Εκφράζετε δυστυχώς όλα εκείνα τα οποία έχω απορρίψει στην προσωπική μου ζωή.
Καλή σας συνέχεια
.
Απάντηση με παράθεση