Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-10-07, 03:39
Το avatar του χρήστη mata xari
mata xari Ο χρήστης mata xari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2007
Περιοχή: Χώρα του πάλαι ποτέ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Κατ'αρχάς καλημέρα.
Τα ερωτήματά σου miracle1 είναι ερωτήματα που όλοι μας θέτουμε κατά καιρούς.
Φυσικά, δεν θα δώσω απαντήσεις, γιατί όπως οι περισσότεροι, εκεί που χάνομαι με ξαναβρίσκω. Απλά θα καταθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά.
Όσον αφορά στις γνώσεις μας, μάλλον ο σκοπός εδώ είναι αυτό ακριβώς, να τις εμπλουτίσουμε (γηράσκω αεί διδασκόμενος). Αναφέρεσαι επίσης στην καθημερινότητα και όσα μας ταλαιπωρούν. Αλήθεια, πόσες φορές δεν έχουμε συναντήσει ανθρώπους πιο allegro να το πω ή και εντελώς αδιάφορους; Κατά την άποψή μου, εμείς επιλέγουμε πόσο και αν θα μας ενοχλούν όσα αντιμετωπίζουμε καθημερινά. Τώρα, αν κάποιος νομίζει ότι μέσα από τα βάσανα παίρνει δύναμη και ενισχύει το κάρμα του, δεκτό κι αυτό.
Νομίζω πάντως ότι καλό είναι να μη συγχέουμε τις διάφορες θρησκείες, ειδικά όταν έχουμε σαν αποτέλεσμα το ατελείωτο μπέρδεμα. Προσωπικά, έχω επιλέξει ένα συνονθύλευμα όσων αντηχούν σωστά μέσα μου και δεν επιχειρώ να το αντικρούσω με τίποτα.
Μίλησες επίσης για τα άτομα εκείνα που δυσκολεύονται σε όλη τους την πορεία. Γιατί συμβαίνει αυτό, ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ, αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιο ανώτερο ον τα'χει βάλει μαζί τους ή τεστάρει την πίστη τους. Επειδή, όμως, το συγκεκριμενοποίησες, εκείνοι που πιστεύουν στη μετενσάρκωση και το κάρμα ισχυρίζονται ότι πρόκειται για αποπληρωμή αναφορικά με τα λάθη του παρελθόντος κι ότι έτσι θα αποφύγεις να τα ξανακάνεις σε άλλες ζωές. Άλλοι πάλι λένε ότι είναι μια δίκαιη μοιρασιά. Ζεις εύκολα την πρώτη φορά, δύσκολα την άλλη και...πάει λέγοντας. Ουδέν σχόλιο.
Κλείνοντας, θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες για την προέλευση και τον προορισμό του ανθρώπου, καθώς και για τις έννοιες "κόλαση" και "παράδεισος". Διαλέγεις και παίρνεις. Αν πάλι καμία δε σου κάνει, άσ'το για όταν θα βρεις κάποια να σε ικανοποιεί.
Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.
__________________
Η Αλήθεια μπορεί να σε ελευθερώσει!
Απάντηση με παράθεση