Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 01-03-17, 01:02
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίταξε, ο θεματοθέτης νομίζω πως έκανε μια θεωρητική κουβέντα, δεν άρχισε βαφτίσια των μελών του φόρουμ. Ο απόηχος των τρολ όμως υπάρχει και τα απόνερα που σηκώνουν κατα καιρούς δεν σταματάνε με ευχολόγια. Ανάφερα κάτι για θρησκευόμενα αδέσποτα. Κανένας μα κανένας σοβαρός άνθρωπος που θεωρεί τον εαυτό του θρήσκο δεν βγαίνει να το διαλαλήσει με τόσο χυδαίο τρόπο στα φόρουμ. Και οπωσδήποτε όχι οι άνθρωποι της καθιερωμένης θρησκείας. Αποτελεί προσωπικό βίωμα, γίνονται κατ' οίκον ή σε συγκεκριμένους τόπους και συζητιέται διαζώσης με τους κατάλληλους ανθρώπους, που γνωρίζουμε από πριν το ποιόν τους.

Όταν κάποιος βγαίνει σε κάποιο φόρουμ, αρχίζει απολογητική μάλλον το γνωστό θρησκευτικό παραλήρημα και μάλιστα όταν ξεκάθαρα δεν πρόκειται για ένα καθιερωμένο σύστημα πεποιθήσεων αλλά κάτι που έχει σκαρφιστεί ο ίδιος, τότε υπάρχει πρόβλημα. Θεωρώ ότι ήρθε το λιγότερο για προσηλυτισμό και όχι για συζήτηση. Ειδικά δε, όταν συμπεριφέρεται με τον τρόπο που φαντάζομαι πως θα έχεις προσέξει, αρχίζει τις επιθέσεις στα πιστεύω των άλλων, αυτό τον κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία του ανεπιθύμητου σε διάλογο. Φυσικά και οι δράστες αυτοί προσπαθούν να το επιβεβαιώσουν σχεδόν αμέσως.

Εγώ πριν λίγο καιρό ήμουν έτοιμος να φύγω και να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε αυτό το φόρουμ, όπως έκανα στο παρελθόν με κάποιο άλλο. Υπήρξε η σαφής υπόνοια ότι σχεδόν όλα τα τρολ διαγράφονται (και ειδικά ένας) επειδή γκρινιάζουν 2-3 περίεργοι χρήστες και για να μην τους χαλάσει το χατίρι κάποιος mod, τους διώχνει. Ενώ κανένας άλλος δεν έχει πρόβλημα μαζί τους. Δόθηκε σύντομη απάντηση τελικά αλλά φυσικά δεν έμεινε για πολύ στον αέρα, κάτι που με προβλημάτισε. Η έκφραση τώρα "αδελφοί του ελέους" τη θεωρώ εύστοχη. Εκφράζει ακριβώς αυτή την εικόνα που προσπάθησε να περάσουν οι συγκεκριμένοι για εσάς. Επειδή ξέρετε μου απαντάνε 2-3 καλοί χρήστες, ακόμα και με το ύφος της ήπιας νουθεσίας, αυτοί με εγκρίνουν, οπότε ας εκτονωθώ στους κακούς υπόλοιπους ανενόχλητος.

Αυτό για μένα ήταν το λάθος και ερμηνεύεται έτσι γιατί πρόκειται για άνθρωπο (πίσω από το ψευδώνυμο) της κατηγορίας που αναφέρει ο Ηλίας. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει οτιδήποτε του γράφεις. Οπότε σε κάθε περίπτωση, ούτε να πλακώνεσαι μαζί του είναι σωστό (το κάνω μερικές φορές από αγανάκτηση για αυτά που διαβάζω, βλ ρατσιστικά σχόλια κτλ), ούτε να τον κανακεύεις σαν την μητέρα Τερέζα με την ελπίδα ότι κάποτε θα σταματήσει τις ... Δεν πρόκειται να το κάνει και μάλιστα αποδείχτηκε ότι οι άνθρωποι αυτοί (πίσω από τα ψευδώνυμα) βγάζουν τον χειρότερο τους εαυτό στα φόρουμ. Ας κάνουμε λοιπόν πρώτα την αυτοκριτική μας και μετά ας κοιτάξουμε πως θα αναβαθμίσουμε τον χώρο που βρισκόμαστε. Έτσι κι αλλιώς τρώμε κάποιες ώρες την βδομάδα ή τον μήνα εδώ μέσα, ας τις κάνουμε να αξίζουν.
Στην ουσία συμφωνούμε, υπάρχουν περιπτώσεις που κι εμένα με βγάζουν από τα ρούχα μου, ειδικά όταν υπάρχει θέμα ρατσισμού ή θρησκοληψίας.

Ναι, χρειάζεται και το ban, όμως να γίνεται με διάκριση.

Θέλω να πω ότι (για μένα τουλάχιστον) υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα σε κάποιον φανατικό, ενταγμένο σε φασιστική ή παρεκκλησιαστική οργάνωση, που μπαίνει στο φόρουμ για να κάνει κήρυγμα, υπακούοντας στις εντολές των καθοδηγητών του, και σε κάποιο μοναχικό άνθρωπο με πολλά κοινωνικά και συναισθηματικά προβλήματα που ψάχνει κάποιον να τον ακούσει...


Όσο για το χαρακτηρισμό "αδελφοί του ελέους" , τον απεχθάνομαι γιατί παραπέμπει σε Ιησουίτες, ιεραπόστολους και "καλοσυνάτους" υποκριτές, όπως καταλαβαίνεις για μένα αποτελεί τουλάχιστον βρισιά
Απάντηση με παράθεση