Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #174  
Παλιά 23-10-08, 08:56
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα...

αγαπητοί φίλοι με το συμπάθειο αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε απο το θέμα και το θέμα είναι σοβαρό. Χρόνε θεωρώ ότι δόθηκαν οι απαραίτητες διευκρινίσεις και θεωρώ ότι το ζήτημα πρέπει να λήξει εδω. Διαφορετικά νοικιάζουν γκιλοτίνες έλα να μου πάρεις το κεφάλι τι να πω...

Επαναλαμβάνω κάποια πράγματα δεν είναι δημοποιήσιμα. Είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι. Υπάρχει θέμα και όποιος θέλει να το διαπιστώσει ας κινηθεί και μόνος του και οι απαντήσεις θα έρχονται εκεί που δεν το περιμένει. Μην τα περιμένουμε όλα έτοιμα. Ήδη αν κάποιος διαβάσει προσεκτικά έδωσα ένα στίγμα. Ας συνδυάσει κάποια πράγματα και ας κάνει μια αρχή. Και μια και ζητάνε επίμονα κάποιοι πως να ξεκινήσουν θα γράψω κάτι που έτσι κι αλλοιώς είχε γραφεί παλαιότερα απο τον Γιώργο Μπαλάνο. Αγαπήστε λοιπόν το περπάτημα και κάνετε καμια βόλτα σε ώρες κοινής ησυχίας στην περιοχή πέριξ του Καλλιμάρμαρου. Θα κάνει καλό στο κυκλοφορικό σας...

Είναι μια αρχή και η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι άλλο το οποίο είναι βασικότατο και είναι θεμελιώδης αρχή για οιασδήποτε μορφής έρευνα. Παιδιά μάθετε να παρατηρείτε. Η τέχνη της παρατήρησης σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση, γιατί με τους ρυθμούς που ζούμε είμαστε θολωμένοι και στην πραγματικότητα κοιτάμε γύρω μας χωρίς να κοιτάμε. Σε όλες τις εσωτερικές σχολές βασικό στοιχείο της μαθητείας είναι η συγκέντρωση και η παρατήρηση. Αυτό είναι κάτι που καλλιεργείται σιγά σιγά και όσο το έχουμε στον νου μας καταφέρνουμε να είμαστε στην κατάσταση αυτή όλο και πιο συχνά όλο και πιο πολύ.
Αν μάθετε να παρατηρείτε σωστά, τότε θα δείτε ότι ακόμα και κάτω απο το φως του ήλιου, καθημερινά γύρω μας συμβαίνουν πράγματα που δεν είναι "λογικά". Χάνονται όμως μέσα στον γενικό θόρυβο που επικρατεί, γι αυτό και είναι πιο εύκολα παρατηρήσιμα σε ώρες που οι ρυθμοί της πόλης πέφτουν.
Και με την ευκαιρία θα ήθελα να απαντήσω δημόσια σε ένα προσωπικό μήνυμα γιατί νομίζω ότι η απάντηση ενδιαφέρει και άλλους. Η αίσθηση του "ξένου" που μπορεί να δημιουργεί ένας άνθρωπος δεν έχει καμία σχέση με την απέχθεια ή αντιπάθεια που μπορεί να νοιώθουμε για κάποιον χωρίς εμφανή λόγο και μας απωθεί. Αυτό που λέω εγω είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Μόνο όποιος το έχει αντιμετωπίσει μπορεί να καταλάβει τι λέω.
Υπάρχει ένας φίλος ο οποίος θα μπορούσε να μας πει πολλά αλλά δυστυχώς δεν θέλει να γράφει στα φόρουμς. Έχει αποστασιοποιηθεί εδώ και πολλά χρόνια. Και πάλι μια προσωπική εμπειρία δεν είναι εύκολα πιστευτή, γιατί πάντα θα υπάρχει η καχυποψία απο τους άλλους ότι δεν είναι ειλικρινής ή ότι είναι παλαβός... Για αυτό αξία έχει η προσωπική εμπειρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 25-10-08 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση