Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #533  
Παλιά 11-09-13, 17:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εδώ; Αγαπητέ Βασίλη νομίζω ότι πρέπει να... χμμμ... κατέβεις λίγο από το καλάμι. Καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο αυτά που γράφει ο κ. Μεταλληνός. Δεν πρόκειται για απλό Ελληνορθόδοξο θεολόγο. Πρόκειται για καθηγητή πανεπιστημίου με έδρα στην Θεολογία και επίσης κληρικό.
Θα σου πρότεινα επίσης αυτό το στιλ του βιβλικιστή (όπως το αποκαλεί πολύ χαρακτηριστικά ο Μεταλληνός), όπως επίσης και του ζηλωτή που θα προσθέσω εγώ, δεν βοηθάει να προσηλυτιστεί κανένας στο δόγμα που υποστηρίζεις.
Αντιθέτως τους απομακρύνει, εκτός κι αν αυτός είναι ο στόχος σου, δηλαδή έχεις φορέσει αυτήν τη μάσκα για να κάνεις το συγκεκριμένο δόγμα πιο αποτροπιαστικό, ντύνοντας το με ένα μανδύα ακόμα πιο καταλυτικής βλακείας, από αυτήν που έχουν συνεισφέρει χιλιάδες άλλοι, ανά τους αιώνες.
Τι να σου πω λοιπόν; Αν και τη χριστιανική θρησκεία (όπως και κάθε είδους θρησκείας) την έχω απορρίψει από πολύ μικρή ηλικία, θα σου έλεγα να σταθείς επίσης σε αυτά που λένε ο Βασίλειος Καισαρείας και ο Γρηγόριος Νύσσης. Ακόμα και για κάποιον σαν και μένα, αυτή η οπτική πάνω στο θείο είναι εξαιρετική. Καλά μυαλά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 11-09-13 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση