Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 21-06-13, 16:10
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά με την στην ερώτησή μου απάντησή σου, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Καθώς ομολογείς:

Έκανες βέβαια προσπάθεια να πεις ορισμένα. Αλλά ξέρεις αγαπητή biki, αυτά δεν αντέχουν σε σοβαρή αντιμετώπιση διότι είναι τελείως αυθαίρετα.
Ναι είναι μόνο προσωπικά συμπεράσματα από την ελλιπή( το τονιζω) γνώση μου. Αύριο μπορεί να ανακαλιψω κάτι που να μου αλλάξει άποψη.. και ξαναλέω, δεν έχω αποδείξεις όπως δεν έχεις ούτε και εσύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ανακαλύπτει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόηση και επικοινωνία.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.
Το πρόβλημα εδω αγαπητέ μου Βασίλη είναι το εξής: όπως προανέφερα δεν υπαρχουν αποδιξεις που να αποδεικνύουν τα πιστεύω σου. Έχουν περάσει πάνω απο 2000 χρόνια από την έναρξη του χριστιανισμού. Ακόμα και αν αληθεύει δεν μπορείς να εισαι σιγουρος για το αν τα βιβλία κλπ δεν αλλοιώθηκαν με το πέρασμα των χρόνων από ανθρώπους με συμφέροντα που ήθελαν μέσο του χριστιανισμού να έχουν υποχείρια τους πιστούς. Ειδικά από τη στιγμή που μεσολάβησε ο μεσαίωνας. Μπορείς άνετα να λες πως η επιστήμη είναι σε στάδιο βρέφους ( που και πάλι όπως προαναφέρθηκε από τους υπόλοιπους έχει κάνει τεράστια άλματα ) ομως αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Το ότι καταρρίπτεις την μια θεωρία δεν συμενει κιόλας ότι αυτόματα αληθεύει η άλλη. Ενδεχομένως να υπάρχουν πολλές ακόμα θεωρίες. Και ενδεχομένως η αλήθεια να είναι κάτι εντελος διαφορετικό από ολα αυτά. Δεν μπορείς να το γνωρίζεις και αυτό πρεπει να το παραδεχτείς, όπως και εγώ παραδέχομαι την άγνοια μου. Το να είσαι απόλυτος είναι λάθος.. με κάθε φιλική διάθεση σου μιλάω, δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω.( αλήθεια γνωρίζεις τίποτα για τη Λίλιθ..; ρωτάω γιατί όποιον φανατικό χριστιανό έχω ρωτήσει όσο "ψαγμένος" και αν ηταν δεν γνώριζε..)


Αλήθεια αυτό είναι πράγματι περίεργο..! http://www.google.gr/search?site=&so....mobile-gws-hp.

Για απάντησε στην Άννα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη biki : 21-06-13 στις 16:17
Απάντηση με παράθεση