Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #581  
Παλιά 07-10-14, 14:56
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Εγω θεωρω οτι ο Θεος ειναι πισω απο ολες τις βαθυτερες εκδηλωσεις της πραγματικοτητας σε ενα πολυ λεπτοτερο και ενοποιημενο πεδιο πραγματικοτητας.
Αυτος ο Θεος δεν εχει την αναγκη μου να τον πιστευω , γιατι αυτος ειναι απειρος, ειναι αιωνιος και ως εκ τουτου εντελως ακατανοητος.


Είναι προφανές ότι κάποιος μπορεί να σου ζητήσει να του αποδείξεις τις διαστρωμάτωσεις τις πραγματικότητας, την θεϊκή δράση στα βαθύτερα πεδία και όχι στα εγγύτερα, κάποια ένδειξη για ενοποίηση των πάντων (εκτός από κάποια πιθανολογούμενη θεωρία φυσικής, ανύπαρκτη έως τώρα), και τέλος την εκτίμηση των προθέσεων του Θεού. Έχεις σκεφτεί για παράδειγμα ότι ο Θεός που περιγράφεις μπορεί να θέλει να τον πιστεύεις, διαφορετικά δεν έχει λόγο να σε συντηρεί μετά θάνατον, ή να σε μετενσαρκώνει; Και μετά το τέλος του βίου σου να σε "αποσύρει" διακριτικά; Θεός είναι αυτός θα μου πεις; Συμφωνώ. Αλλά μήπως έχεις εσύ πληροφορίες που δεν τις έχουμε εμείς; Εγώ ας πούμε (ο οποιοσδήποτε) μπορεί να παίρνω κάποιου είδους πληροφορία από κάπου (προσευχή, διαλογισμός, channeling κτλ), αλλά λόγω της φύσης της την κρατάω για μένα, δεν την πετάω στα μούτρα των άλλων, αδιακρίτως. Δεν τους αφορά.
Ο Θεός ασφαλώς δεν έχει ανάγκη να τον πιστεύεις αλλά ...αν έχεις ανάγκη εσύ; ή αν έχουμε όλοι; Τότε ξαφνικά μας αφορά!
Αυτό έχουμε εδώ.
Αναφέρεσαι σε ιεαρτεία και βλέπεις θρησκευτικές απάτες. Μερικές φορές δίκαια, άλλες συνεπαρμένος από το πάθος, άδικα.
Βλέποντας όμως τι γίνεται στην πιάτσα να σου θυμίσω πως οι μεγάλες απάτες και εξαπατήσεις βασίζονται σε πραγματικές ανάγκες. Τόσο πραγματικές που το κορόιδο γίνεται κορόιοδο από ανάγκη.
Αν έτσι έχουμε ανάγκη από το Θεό πραγματική τότε και οι αποκαλύψεις μας αφορούν. Κι αν κάποιοι εκμεταλλεύονται την ανάγκη μας και κατασκευάζουν αποκαλύψεις - η ανάγκη μας δεν αλλάζει. Αλλάζει η ευθύνη μας.
Απάντηση με παράθεση