Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-07-17, 23:53
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Τα πρώτα προβλήματα στο ταξίδι του Διαλογισμού.

Γεια σας παιδια.. Τους τελευταίους νομίζω 6-7 μηνες ξεκίνησα να κανω διαλογισμό. Μπορώ να πω πως όντως θέλει υπομονή και "εξάσκηση". Έχω αντιμετωπίσει όμως μερικά προβλήματα τα οποία παρόλο τον καιρό που πέρασε δεν μπορώ να τα λύσω και η αλήθεια είναι πως με κρατάνε πίσω από το "ταξίδι". 1 και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα ματια μου. Οταν παω να κανω διαλογισμο κλεινω τα ματια μου αλλα αυτα δεν ειναι χαλαρα. Πολλες φορες τα νοιωθω πιεσμενα και οσο κι αν προσπαθω να τα χαλαρωσω ξαναγινονται σφιχτά. Επίσης διαρκως κουνιουνται και εχουν την τάση ή να κοιτάνε προς τα κάτω ή να ενώνονται σαν να κοιτάνε την μυτη μου. Με ενοχλεί γιατι απο οσο ξερω πρεπει να κοιτανε ευθεία ή να ενώνονται μετάξι του προς τα πανω. 2. Η σταση του σωματος. Συνήθιζα να καθομαι οκλαδόν αλλα μετα απο καιρο αρχιζε να με ποναει η πλατη μου παρολο που δεν καθομουν με υπερβολικα ίσια την πλατη μου. Οταν ακουμπαω καπου την πλατη μου χαλαρωνω τοσο πολυ που κοντεύει να με παρει ο υπνος χαχ... οποτε άκυρο. Αυτο που κανω τωρα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, ξαπλωνω στο κρεβατι κανονικα, χωρις μαξιλάρι, με ανοιχτα ελαφρώς τα χερια και τα ποδια. Απο οσο ξερω καθε σταση ειναι δεκτή εφόσον η σπονδυλική στήλη ειναι ίσια. Θα εκτιμούσα πολυ να με βοηθήσετε και να μου δώσετε οσες πληροφοριες θεωρείται σημαντικές για τον διαλογισμο!
Απάντηση με παράθεση