Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 16-03-12, 13:17
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Κεφάλαιο 31: Κι άλλες αίθουσες

Η 39 αίθουσα είχε τίτλο: « περιφρονημένοι άνθρωποι». Εδώ είδαν διάφορες φωτογραφίες, αγάλματα, χαλκογραφίες, ζωγραφιές, γκραβούρες ανθρώπων που δεν είχαν όνομα, δεν είχαν πατρίδα γονείς; αλλά στην πραγματικότητα έχουν βρει τα πάντα σε ανθρώπους που νοιάστηκαν γι’ αυτούς. Οικογένειες που είχαν 50 χρόνια να συναντηθούν και τελικά συναντήθηκαν.
Η 40η αίθουσα είχε τον τίτλο: «Ανταλλακτικά και λάμπες» Είναι όλα τα εξαρτήματα, καμένες λάμπες, καμένες μπαταρίες, φις χαλασμένα και όλα τα ανταλλακτικά που υπήρχαν και δεν υπάρχουν πια. Αυτό το θέμα ενδιέφερε τους άνδρες, αλλά είπαν ότι θα πήγαιναν το βράδυ να το δουν καλύτερα, γιατί για τις γυναίκες τους ήταν πληκτικό και χάρηκαν που το σεβάστηκαν και τους εκτίμησαν περισσότερο. Μόνο ο Ανδρέας δεν ενδιαφέρθηκε να το δει και δήλωσε ότι δεν θα τους ακολουθούσε σ’ αυτό. Είχε πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνει. Αυτοί δεν περίμεναν να το κάνει.
Ήρθε η σειρά της αίθουσας με αριθμό 41. Είχε τίτλο: «χαμένα επίθετα ή ονόματα που δεν υπάρχουν πια». Ήταν μια βιβλιοθήκη με ονόματα που έχουν χαθεί στο χρόνο ή ονόματα και επώνυμα ανθρώπων που τα είχαν τα κατήργησαν και τα άλλαξαν. Είδαν το όνομα της Καρέζη που ήταν Καρπούζη. Του Πάριου Βαρθακούρης, της Μαρινέλλας Κυριακή Παπαδοπούλου, της Λάσκαρη, Κουρούκλη . Και άλλα πολλά. Αυτά είναι μερικά από τα πολλά που υπήρχαν εκεί μέσα.
- Δεν είχαν άδικο πολλοί ηθοποιοί και τραγουδιστές που άλλαζαν τα επώνυμά τους. Το έκαναν για να είναι τέλεια και εύηχα.
Η 42η αίθουσα είχε τίτλο: «Απολύσεις. Απολύσεις από τη δουλειά, απολύσεις από το στρατό, απολύσεις γενικά». Πάλι ένα ντουλάπι με φακέλους έγραφε τις απολύσεις όλων ανά τους αιώνες. Εδώ φύγανε αμέσως. Κάπου υπήρχε και ο δικός τους φάκελος τώρα που έχασαν τη δουλειά. Ούτε νοιάστηκαν να τον βρουν.
Η 43η αίθουσα είχε τίτλο: «Φάρμακα και ιατρικά σκεύη» εδώ ήταν όλα τα ιατρικά σκεύη, όλες οι γάζες που χρησιμοποιήθηκαν, όλες οι σύριγγες, όλα τα φάρμακα, τα ναρκωτικά που αποσύρθηκαν ή καταναλώθηκαν, τα χρησιμοποιημένα είδη υγιεινής, τα χρησιμοποιημένα βαμβάκια με ιώδιο ή χωρίς κ.λ.π. Αυτά δεν ήταν σπουδαία για να καθίσουν να τα δουν και πέρασαν αυτή την πόρτα γρήγορα.
Η 44η αίθουσα είχε τίτλο: «Νιάτα» Εδώ ήταν πάλι ντουλάπια με ονόματα ανθρώπων που ήταν νέοι και γέρασαν απότομα ή χαράμισαν άσκοπα τα νιάτα τους ή πέθαναν νέοι ή φυλακίστηκαν άσκοπα κι έχασαν τα νιάτα τους. Επίσης άτομα που δεν παραμορφώθηκαν με βιτριόλι ή έγκαυμα. Αυτοί που παραμορφώθηκαν πραγματικά βρίσκονται στην αίθουσα 30, της ύπαρξης. Πάλι έφυγαν γρήγορα γιατί κάτι ενδιαφέρον δεν υπήρχε εδώ.
Η 45η αίθουσα είχε τίτλο «Αποτυχημένα πειράματα». Εδώ ήταν μαζεμένα όλα τα αποτυχημένα πειράματα που πραγματοποιήθηκαν ανά τους αιώνες σ’ όλο τον κόσμο. Είδαν μερικά και όταν βαρέθηκαν σταμάτησαν.
- Ξέρατε ότι το ζεύγος Κιουρί μέχρι να πετύχουν την ανακάλυψη των στοιχείων Ράδιο και Πολώνιο έκαναν πολλά αποτυχημένα πειράματα;
- Και βέβαια. Είναι γνωστό. Έφαγαν όλη τους τη ζωή στην αναζήτηση αυτών. Μετά από πολλά χρόνια εντατικής προσπάθειας, τα κατάφεραν.
- Εδώ ταιριάζει η παροιμία ο επιμένων νικά. Είπε ο Ανδρέας και γέλασαν όλοι. Όχι, γι’ αυτό που είπε, αλλά τους φάνηκε αστείος ο τρόπος που το είπε, με γκριμάτσα.
Η 46η αίθουσα κρύβει την «έλλειψη χρωμάτων» Αυτός είναι κι ο τίτλος της. Όσα ρούχα ξέβαψαν όσα πράγματα πετάχτηκαν γιατί τα ξάσπρισε ο ήλιος. Όσα είναι πολυφορεμένα και έχασαν το πραγματικό χρώμα βρίσκονταν εδώ, σ’ αυτή την αίθουσα Εδώ ήταν κι όλες οι ασπρόμαυρες ταινίες, που έχουν χαλάσει που έχουν χαθεί, οι ασπρόμαυρες φωτοτυπίες που δεν χρειάζονται πια και εκτυπωμένες σελίδες που δεν έχουν καμιά χρησιμότητα. Εδώ είναι και όλες οι ασπρόμαυρες αφίσες. Οι έγχρωμες φωτογραφίες και οι έγχρωμες φωτοτυπίες που δεν έχουν καμιά χρησιμότητα ήταν στο δωμάτιο με τα περιοδικά και τις εφημερίδες. Εδώ δεν κάθισαν καθόλου και προχώρησαν στην αίθουσα 47.
Στην 47η αίθουσα είδαν την επιγραφή: «Βαρετά και απούλητα βιβλία, άρθρα που δεν είδαν ποτέ τη δημοσιότητα» Κατάλαβαν τι κρυβόταν εδώ.
- Το πιο βαρετό βιβλίο που έχω διαβάσει είναι η δίκη του Κάφκα
- Εγώ το έγκλημα και τιμωρία. Δεν υπάρχουν εδώ, άρα αρέσουν στον κόσμο.
- Αχ βρε Κατερινάκι. Είναι υπαρκτά αυτά Θα τα βρεις στην αίθουσα 30. Είπε ο Βασίλης.
- Έχω μπερδευτεί.
Έφυγαν και από εκεί. Σειρά είχε η 48η αίθουσα.
- Γρήγορα τις βλέπουμε αυτές. Μας έφεραν γούρι οι νέοι φίλοι μας.
- Κάποια μελλοντικά μπορεί να σας κάνει να κολλήσετε. Είπε η Πολυξένη.
Στην 48η αίθουσα είδαν τον τίτλο: «Χαμένα μεταφορικά μέσα» Πάλι βιβλιοθήκες υπήρχαν απέραντες και καταγράφηκαν όλα τα περιστατικά του κόσμου που έχασαν τρένα, πλοία, αεροπλάνα, λεωφορεία κ.λ.π. Άνθρωποι που ξεχάστηκαν και δεν πήγαν εγκαίρως στις δουλειές τους ή δεν έφτασαν για κάποιο λόγο στον προορισμό τους.
Στην 49η αίθουσα υπήρχε ο τίτλος: «Άνθρωποι που καταδικάστηκαν στη ζωή και δοξάστηκαν μεταθανάτια» Εδώ υπάρχουν καταγεγραμμένα περιστατικά ανθρώπων που αδικήθηκαν από την εποχή του Μεσαίωνα μέχρι σήμερα. Επιστήμονες που είπαν την αλήθεια και δεν αναγνωρίστηκε το έργο τους όσο ζούσαν, αλλά μόνο μετά θάνατον. Επίσης ηθοποιοί της εποχής μας που πέθαναν στη ψάθα και αναγνωρίστηκαν κατόπιν. Η ιστορία της Μαντώ Μαυρογένους, άνθρωποι που πέθαναν άδικα, που έπεσαν σε δικαστική πλάνη και έδωσαν άδοξα τη ζωή τους, όσοι αποτεφρώθηκαν ακούσια κ.λ.π.
- Προχωρήστε παιδιά στην 50 και εδώ δεν παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον.
- Ναι, συμφώνησαν όλοι.
Στην 50η αίθουσα είδαν τον τίτλο: «Χάσιμο περιουσίας». Εδώ βρίσκονται όσοι αφάνισαν περιουσίες είτε από χαρτοπαίγνιο, είτε από λάθος χειρισμούς, χρεοκοπία κρατών, τραπεζών, επιχειρήσεων, κλείσιμο καταστημάτων, και ορθοπόδησαν στον υπαρκτό κόσμο.
- Θεέ μου εδώ λέει ότι η Ελλάδα χρεοκόπησε. Βρισκόμαστε στην ανυπαρξία. Άρα το αντίθετο θα γίνει.
- Εικασίες είναι όλα. Όταν περάσει ο καιρός θα φανεί η αλήθεια. Δεν είναι δύσκολο από το 50 δωμάτιο να μεταφερθεί η είδηση στο 30. Είπε ο Βασίλης απογοητευμένος.
- Έχει και θύματα που αφάνισαν περιουσίες για μια γυναίκα. Είπε ο Τρύφωνας.
- Αυτές είναι οι μοιραίες γυναίκες που αγαπούν το χρήμα. Όποιος τους δώσει τα περισσότερα, κερδίζει . Νομίζεις ότι είμαι μια απ’ αυτές;
- Αναφέρθηκα αυτή τη στιγμή σε σένα Παυλίνα μου; Όχι, βέβαια. Εννοούσα ότι μερικές γυναίκες, όχι όλες. Το κακό με σένα, κούκλα μου. είναι πως ό,τι λέω το παίρνεις προσωπικά και χαλάς την καρδούλα σου και με πικραίνεις κι εμένα.
- Συγνώμη!
- Ούτε μ’ αρέσει να αντιδράς ούτε να ζητάς συγνώμη. Θέλω να έχεις κύρος, να είσαι μια σοβαρή κοπέλα και όχι μια γυναίκα με εμμονές που όταν έχει άδικο ζητά συνεχώς συγνώμη.
- Πάμε στην 51η; Είπε ο Ανδρέας βλέποντας την περίεργη τροπή που πήρε η συζήτηση, φοβούμενος μη γίνει νέα σφαγή.
Δεν του απάντησε κανείς. Πήγαν στην 51η πόρτα για να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Είχε τον τίτλο: «Κλεμμένα αντικείμενα» Ναι, εδώ υπάρχουν όλα τα κλεμμένα αντικείμενα που κάποιος τα έκλεψε και δεν υπάρχουν πια. Πήγαν αμέσως στην 52η αυτό δεν τους ενδιέφερε.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.