Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 29-06-06, 14:05
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Προσωπική μου άποψη είναι ότι πίσω από κάθε μύθο υπάρχει μια αλήθεια, μια γνώση, που είναι καλά κρυμμένη, ίσως, και περιμένει τη στιγμή που θα έρθει στην επιφάνεια. Λέγοντας αλήθεια ή γνώση, δεν εννοώ απαραίτητα πως έχει αποκλειστικά και μόνο μεταφυσική εξήγηση.
Αυτό πιστεύω και εγώ αγαπητέ Μιχάλη. Αυτά που ακούμε η διαβάζουμε μπορεί κάλιστα να είναι ψέματα, αλλά μπορεί να περιέχουν και αλήθεια.Το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κλείσει τα αυτία του στις νέες θεωρίες και να περιορίσει την σκέψη του σε προκαθορισμένα πλαίσια ( που έχουν επιβληθει ).
Οι γνώσεις που έχουμε για το εσωτερικό του πλανήτη είναι ορατά περιορισμένες. Εδώ δεν έχουμε καταφέρει να εξερευνήσουμε τα πολύ μεγάλα θαλάσσια βάθη. Λένε ότι το κέντρο της γής είναι ρευστό και διάπυρο. Ρωτώ το εξής και ας απαντήσει κάποιος ειδικός: πηγαίνοντας πολύ βαθιά στην γή παρατηρούμε αύξηση η μείωση της θερμοκρασίας; έχω την εντύπωση ότι έχουμε μείωση. Αν γίνεται αυτό τότε πως δικαιολογείται αφού όσο πλησιάζουμε σε κάτι με τεράστια θερμοκρασία θα έπρεπε να έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας;
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση