Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1814  
Παλιά 25-09-16, 21:25
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποδεχόμαστε "εικονικά" την πηγή (υποθέτουμε πως η πηγή είναι αυθεντική και γνήσια), ακριβώς για να μπορέσουμε να θέσουμε αυτήν την πηγή υπό έρευνα. (Δεν μπορείς να μελετήσεις και να ψάξεις κάτι για το οποίο πιστεύεις απλώς πως δεν ισχύει (ή πως ισχύει) γιατί η έρευνά σου θα στερείται αντικειμενικότητας). Αν τα συμπεράσματα που προκύψουν από την έρευνα επαληθεύσουν την πηγή, τότε και η πηγή είναι αληθής.

Στο "γεγονός" του σεισμού της λίμνης : Αν είχαμε μελέτες που αποδείκνυαν πως μπορεί με έναν σχετικά μικρό σεισμό να προκληθεί τέτοια θαλασσοταραχή σε μια σχετικά μικρών διαστάσεων και βάθους λίμνη (όπως της λίμνης της Γενησσαρέτ) και να δημιουργηθούν κύματα μεγάλου ύψους και αν είχαμε και έντονη σεισμική δραστηριότητα εκείνη την εποχή στην συγκεκριμένη περιοχή (ή έστω έναν σεισμό που θα γινόταν αισθητός και θα καταγραφόταν ιστορικά), τότε θα ήταν πολύ πιθανό όντως να συνέβαινε αυτό που περιγράφει ο ανώνυμος συγγραφέας του ευαγγελίου του Ματθαίου και κατά συνέπεια, θα είχαμε ένα αληθινό γεγονός. Είναι απλά πράγματα.
Ναι καλέ μου άνθρωπε, δεκτόν.

Να σου λύσω την απορία με τον σεισμό και τα κύματα στη λίμνη.

Η περιγραφή είναι από παραγγελία, του είπαν του γραφέα, γράψε ρε c και ένα με κύματα και βαπόρια και αυτός έγραψε αλλά ο φουκαράς δεν είχε ιδέα πως γίνεται στη θάλασσα και ίσως να μήν ήξερε και κολύμπι και το έγραψε έτσι.
Εγώ που έχω μια εμπειρία από θάλασσα επειδή έχω ταξιδέψει σε ελληνικά νησιά και έχω πάει και με ιστιοπλοικό από Ρόδο Χαλκιδική (δεν έχω λεφτά για να κάνω τέτοια έξοδα, επιστροφή έκανε το σκάφος ένας φίλος μας και πήγαμε
με τον άνδρα μου δωρεάν), ε, εκεί τα είδα όλα που λένε. Δυο μέρες ταξίδι διότι κάτι με τον καιρό. Τις πιο πολλές ώρες ξαπλωμένη από ζαλάδα, αυτό δεν το περίμενα, ε, αν δεν είσαι λίγο ναυτικός και γράφεις για περιπέτειες στη θάλασσα, όλο και κάποια βλακεία θα γράψεις
που δε γίνεται και κάποια υπερβολή. Που να ξέρει ο καλόγερος ποια η διαφορά της θάλασσας του πελάγους του ωκεανού και της λιμνούλας, ε? Που?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 25-09-16 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση