Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #186  
Παλιά 12-07-13, 20:07
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Vassilis_1, ανακυκλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να μην προχωράει η συζήτηση και να γίνεται κουραστική.

Ως προς αυτό :

Παράθεση:
Όχι φίλε PUCK, τα παραπάνω δεν είναι πιστεύω μου. Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, το οποίο βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια.
Και συμβαίνει, αυτό ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, να αποδεικνύει πλήρως την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Δεν αμφισβήτησα κάποιο γεγονός, αλλά την ερμηνεία που δίνεις εσύ. Ναι, υπάρχει η εξέλιξη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι προήλθε από "Θεία χέρια". Η ερμηνεία σου
βγαίνει βάσει των πιστεύω σου, και ο καθένας μπορεί να κάνει το ίδιο. Στο θέμα Τι ειναι αυτο?????, είχα γράψει μια άλλη θεώρηση από κάποιους άλλους :

Παράθεση:
"Ευθύς εξ αρχής ας διευκρινίσουμε ότι για την Ελληνική Γραμμή ούτε υπάρχει Θεός εκτός του Κόσμου, άτομο πρωταρχικό, ποιητής, καθ' οιονδήποτε τρόπο ή έστω συντηρητής του Κόσμου, ούτε υπάρχει Κόσμος άλλος, άϋλος, κατασκευασμένος από μια άλλη ουσία, πνεύμα ή οτιδήποτε άλλο. Για την Ελληνική Γραμμή υπάρχει μόνο η ύλη. Εκφράσεις δε όπως "ανώτεροι πνευματικοί κόσμοι", "πνευματικές καταστάσεις, κοκ, δεν δηλώνουν τίποτε άλλο παρά μόνο αφ' ενός μεν λεπτοφυείς ηλεκτρομαγνητικές μορφές ύλης (η λέξη ύλη εδώ χρησιμοποιείται υπό γενική έννοια, όχι υπό την περιορισμένη της κλασσικής φυσικής όπου η ύλη αντιτίθεται προς το ενεργειακό κύμα) και αφ' ετέρου υψηλές νοητικές καταστάσεις. Θεωρεί η Ελληνική Γραμμή ότι οι "πνευματικές" εν γένει καταστάσεις αποτελούν προϊόντα της εξελίξεως και αναπτύσσονται σε ύστερα στάδια της κοσμογονίας. Στη γλώσσα της φιλοσοφίας η Ελληνική άποψη καλείται : Υλιστικός μονισμός."
Απόψεις πολλές, αποδείξεις που να ισχύουν για όλους ανύπαρκτες.

Ίσως θα ήταν καλύτερο να τελειώσει εδώ η παρούσα συζήτηση και να παρουσιάσεις τις απόψεις σου
σχετικά με την ύπαρξη Θεού, τη φύση και το σχέδιό του σε κάποιο άλλο θέμα.

Με τα υπόλοιπα -της είπα, μου είπε, της ξαναείπα, μου ξαναείπε- δεν μπορώ να ασχοληθώ.
Υπάρχει μια θεωρία με τις αποδείξεις και τα κενά της και τέλος.

Οι ατάκες της είναι σοβαρότατες, αλλά τα δογματικά σου φίλτρα δεν σε αφήνουν να το αντιληφθείς.

«Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία.» Απλό, ή το κατανοείς ή είσαι ξερόλας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

«Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.» Απλό, ή έχω απαντήσεις με αποδείξεις,
ή τα βγάζω απ' το μυαλό μου και καλώ τους υπόλοιπους να μου δείξουν εμπιστοσύνη.

«Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία.» Απλό, όταν είσαι ξερόλας -και μάλιστα χωρίς αποδείξεις-
και χλευάζεις τους άλλους, θα έρθει η ώρα που οι άλλοι θα βγάλουν καινούργιο συκώτι απ' τα γέλια με την πάρτη σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καιρος γαρ εγγυς που ελεγε και ο παστιτσιος.....
Απλώς να διαχωρίσω τη θέση μου στο ότι δεν θέλω να κοροϊδεύω κάποιους ανθρώπους που αφιέρωσαν τη ζωή τους σε μία πίστη
-είτε συμφωνώ, είτε διαφωνώ με αυτή- και μάλιστα βοήθησαν συνανθρώπους τους χωρίς χρηματικό τίμημα.

Δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν με εκφράζει το "παστίτσιος".
Απάντηση με παράθεση