Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 16-11-06, 20:06
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Πρώτον και σημαντικότερο ποιός σου είπε φίλε Μιχάλη πως οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν Homo sapiens? Να διαβάζετε προσεκτικά το τι γράφω για να μην με παρανοείτε. Το Homo sapiens το αναφέρω ως χρονικό προσδιορισμό και όχι ως φυλετικό, εννοώ την εποχή που ο άνθρωπος πέρασε από τον erectus στον sapiens, και φυσικά εννοώ την εικόνα που έχουμε του ανθρώπου με την προβιά και με τα πρωτόγονα εργαλεία και οχι φυλετικά.

Κατα δεύτερον δεν είμαι ούτε ιερέας ούτε ανήκω σε καμία χριστιανική αδελφότητα απλά σκεπτόμενος πολιτικά βλέπω πως η αρχαιολατρεία μας έχει πάει πολύ πίσω σαν κράτος, μείναμε προσκολλημένοι στο παρελθόν, απαιτούμε να μας σέβονται και να μας θεωρούν θεούς επι γης όλοι οι λαοί και οτιδήποτε δεν το είχαν σκεφτεί οι αρχαίοι έλληνες είναι ατελές και ανόητο. Οτιδήποτε θαυμαστό υπάρχει πάνω στη γη διεκδικούμε την ελληνικότητα του, λες και δεν έχουν μυαλό οι υπόλοιποι λαοί να παράγουν πολιτισμό. Το αλφάβητο που είναι φοινικικό επειδή οι αρχαιο-ρατσιστές δεν μπορούν να το χωνέψουν οτι δεν το ανακαλύψαμε εμείς, βάλθηκαν να μας πείσουν οτι είναι ελληνικό. Είπατε για τους υπολογιστές που χρησιμοποιούν το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο, ας δώσουμε κι ένα εύσημο στους καημένους τους φοίνικες που το ανακαλύψαν.

Είπατε μήπως φοβάμαι μην χάσει τα οικονομικά ωφέλη η εκκλησία από τους αρχαιολάτρεις, εδώ η εκκλησία δεν κάμθηκε στην Σοβιετική Ένωση από το σκληρό καθεστώς εσάς θα φοβηθεί;

Νομίζετε οτι έχω κάτι εναντίον των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων, δεν έχω τίποτα εναντίον τους απλά θεωρώ οτι η πνευματική τους παραγωγή δηλαδή οι φιλοσοφίες τους είναι ιδιαιτέρως απλοικές και δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπετε την μεγαλοσύνη τους και την ιδιαιτερότητα τους. Φυσικά δεν τους καταδικάζω για την απλοικότητα της σκέψης τους γιατί ήταν ανάλογο το επίπεδο γνώσης της εποχής τους. Δηλαδή με συγχωρείτε πρέπει να έρθει ο Αριστοτέλης για να μου πει οτι η παιδεία εξημερώνει τον άνθρωπο; Δεν το καταλαβαίνω από την συναναστροφή μου με τους ανθρώπους γύρω μου, δεν το βλέπετε στους δεσμούς σας με το άλλο φύλο οτι αν έχετε έναν-μία απαίδευτη-ο δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας; Γιατί λοιπόν θα πρέπει να θεωρώ τα αυτονόητα μέγιστη σοφία; Γιατί θα πρέπει να θεωρώ σοφία την θεωρία του Αριστοτέλη οτι η ζωή δημιουργήτε από ανόργανα και νεκρά υλικά κάτι που ο Παστέρ το κατέρριψε; Δηλαδή επειδή ο Αριστοτέλης με τα πενιχρά τεχνολογικά μέσα της εποχής του διατύπωσε μια θεωρία η οποία ήταν λάθος τελικά θα πρέπει να μην πω οτι δεν κατείχε την γνώση άπασα; Γιατί δεν τα έχω βάλει με τον Αίσωπο που κατα την γνώμη μου πράγματι παρήγαγε πολιτισμό; Γιατί απλά ήταν ένας απλός άνθρωπος (δούλος) που με το απλό μυαλό τους έφτιαχνε ωραίους μύθους με ένα ωραίο νοηματάκι, που ξεκούραζαν το μυαλό και προσπαθούσαν να σε κάνουν λίγο καλύτερο άνθρωπο από οτι ήσουν και δεν έλεγε ψευτοφιλοσοφίες του τύπου αν το άπειρο ορίζεται και πως ορίζεται και αν η μονάδα είναι ο τέλειος αριθμός, φιλοσοφίες ανούσιες για το ευρύ κοινό.

Είπε κάποιος φίλος πως ακόμη δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως χτίστηκε ο Παρθενώνας. Να σας πω εγώ πως χτίστηκε, με το αίμα και τον ιδρώτα χιλιάδων δούλων που ερχόντουσαν καραβιές από την Αφρική και από τα πεδία μάχης των πολιτισμένων κατα τ'άλλα αθηναίων που δούλευαν με "το σουγιά στο κόκκαλο με το λουρί στο σβέρκο" μέχρι θανάτου για να μπορούν μερικοί σήμερα να υπερηφανεύονται πως ο Παρθενών είναι το μεγάλο δημιούργημα των "πολιτισμένων" τους προγόνων.

Κάποιος είπε κάτι για μεροκαματιάρηδες φιλοσόφους. Να υπενθυμίσω απλά πως το κλίμα στην Αττική είναι εύκρατο και πως την εποχή της αρχαίας ακμάζουσας Αθήνας η κύρια πλουτοπαραγωγική πηγή είναι η καλλιέργεια της γης η οποία όμως ακόμα και σήμερα γίνεται τους 6 μήνες του χρόνου λόγω χειμώνα. Αναμφισβήτητα δούλευε ο Διογένης για να ζήσει, καλλιεργούσε το αμπέλι του, έβγαζε το σιτάρι του, το λάδι του και το χειμώνα θέλωντας και μη καθόταν όπως και οι περισσότεροι αγρότες ακόμη και σήμερα. Το μηρμύγκι δουλεύει σκληρά όλο το καλοκαίρι για να βγάλει το χειμώνα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι ψέμα πως για 6 μήνες κάθεται. Το εύκρατο κλίμα της Αττικής βοηθούσε σε μεγαλύτερη παραγωγή αγροτικού προιόντος άρα σε υψηλότερο βιοτικό επίπεδο. Δεν σας κάνει εντύπωση πως όλος ο αρχαίος πολιτισμός αναπτύχθηκε σε περιοχές με εύκρατο κλίμα; Αθήνα, Αίγυπτος, Παλαιστίνη, Μεσοποταμία, Κάτω Ιταλία, Μασσαλία, Κύπρος. Όσο πάμε ψηλότερα τόσο λιγότερα είναι τα δείγματα φιλοσοφικής σκέψης. Γιατί; Οι Βίκινγκ ήταν πιο χαζοί από τους Αιγύπτιους; Οχι βέβαια απλά όταν τα έσοδα σου είναι περιορισμένα και παλεύεις με νύχια και με δόντια να επιβιώσεις δεν έχεις καιρό για σοφιστίες και φιλοσοφίες. Σήμερα δεν υπάρχουν σοφοί άνθρωποι; Γιατί δεν παράγουν φιλοσοφική σκέψη; Γιατί όταν έχεις να ζήσεις μια τριμελή οικογένεια και δουλεύεις σαν το σκυλί, το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί είναι αν το άπειρο διαιρείται. Γιατί στην σύγχρονη εποχή τον ρόλο του δούλου της αρχαίας ελλάδας τον έχεις πάρει εσύ κι εγώ. Γιατί οι δούλοι στην αρχαία αθήνα δεν φιλοσοφούσαν; Γιατί όταν σε πονάει η πλάτη από το μαστίγιο δεν σκέφτεσαι ούτε την παιδεία, ούτε την αστρονομία, ούτε τα μαθηματικά.

Αν όλα τα παραπάνω τα διαγράψω από την μνήμη μου συμφωνώ απόλυτα με την αρχαία ελληνική κοινωνική πραγματικότητα, έλα όμως που δεν μπορώ!!!!!
Απάντηση με παράθεση