Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 04-05-15, 06:37
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς που μόλις στο προηγούμενο μήνυμά μου σου ανέλυσα γιατί αυτή η χαζομάρα δεν έχει κανένα βάρος, γιατί αλλιώς ποιος ξέρει πόσες αρλούμπες θα έχτιζες ακόμα πάνω σε αυτή.

Το μεγαλύτερο όπλο της επιστήμης είναι ότι αποδεδειγμένα λειτουργεί. Τα έχουμε πει. Τα αεροπλάνα δεν πετάνε επειδή το πιστεύουμε. Όσο για την εξέλιξη των ειδών, που υποτίθεται ότι δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε άμεσα (ξεχνώ τα βακτήρια για την ώρα), έχουμε στοιχεία που υποστηρίζουν ότι όλα τα είδη στη Γη κατάγονται από έναν κοινό πρόγονο. Η εξέλιξη των θρησκειών είναι τουλάχιστον άσχετη με το θέμα.
Για ένα σοβαρό μελετητή σαν και εμένα, η εξέλιξη της ζωής έτσι όπως την θέλουν(δίχως χειρισμό) είναι από τα πιο αστεία πράγματα που έχω ακούσει ποτέ. Θα την έπαιρνα πιο σοβαρά τουλάχιστον αν μιλούσαμε για κάτι άψυχο. Ο κάθε οργανισμός δεν μπορεί να παίξει το θανατηφόρο παιχνίδι των τυχαίων μεταλλάξεων, ούτε γι' αυτόν ούτε για τον απόγονό του.

Αντιθέτως η εξέλιξη των θρησκειών που ισχύει σε ένα βαθμό είναι σοβαρό επιχείρημα, αλλά και αυτό απαντιέται με πολλούς τρόπους.

ΥΓ Φαίνεται μπέρδεψες μάλλον την επιστήμη με την τεχνολογία, δεν αρνούμαι ότι τα τεχνολογικά επιτεύγματα είναι γεγονός. Αλλά ούτε και τα θαυμάζω περισσότερο από τα επιτεύγματα του Θεού, διότι ο άνθρωπος είναι κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση του Θεού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 04-05-15 στις 06:39
Απάντηση με παράθεση