Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #715  
Παλιά 17-02-09, 11:34
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Μακροχρόνια και όπως φαίνεται ανεξάντλητη η συγκεκριμένη συζήτηση για το θέμα αυτό...

'Όμως έχω μια ένσταση περί των τελευταίων λεγομένων σας φίλοι μου...


Φίλε Sunborn , δεν έχει σχέση τόσο η εγκυρότητα η χρονολογική των κειμένων τόσο των θρησκευτικών όσο και των φιλοσοφικών η των επιστημονικών. Σημασία έχουν κυρίως τα γραφόμενα και το περιεχόμενο των κειμένων... Όχι πως δεν έχει δέουσα σημασία και η χρονολόγηση και η ταυτοποίηση των κειμένων. Αλίμονο δεν θέλω να πω κάτι τέτοιο... Αλλά πρώτα να διαβάζουμε και να βλέπουμε το εάν όσα γράφονται είναι ορθά και με δομή και εάν αυτά που δίδουν στον εκάστοτε αναγνώστη είναι κάτι υγιές και μετά να κοιτάμε την χρονολόγηση και την χρονική ταυτοποίηση. Τι θέλω να πω με αυτό.

Όποιος διαβάσει την Καινή Διαθήκη λόγου χάρη και έχει δομή στην σκέψη και λογική τόσο στους συνειρμούς του όσο και στα συμπεράσματα που θέλει να αναγάγει τότε δυστυχώς η Κ.Δ το μόνο που πετυχαίνει είναι να του εξοντώσει το λογικό κομμάτι διότι δεν υπάρχει ούτε λογική, ούτε δομή, ούτε κάτι το θεωρητικά θεόπνευστο στα κείμενα της. Ένα απλό παράδειγμα λ.χ . Στην αρχή του Κατά Ματθαίον ευαγγέλιον βλέπουμε έκπληκτοι το γεννεολογικό δέντρο του Ιησού Χριστού από την πλευρά του πατριού του (Διότι μέσω του Αρχαγγέλου Μιχαήλ και του Κρίνου ο Ιησούς εισήλθε στα πεδία της γαίας και της ύλης κατά τις γραφές) . Για ποιο λόγο αυτή η παραβολή λοιπόν ; Που αποσκοπεί το να συνδεθεί με αυτό το δέντρο ;

Επίσης βλέπουμε δεκάδες ακόμα συνεχόμενες και από πολλούς συγγραφείς αναλυόμενες αντιφάσεις, το ύφος και η τοποθέτηση κάθε συγγραφέα είναι διαφορετική, ιστορικά δεν αναφέρονται βασικά αυτονόητα για της εποχής τα δρώμενα συμβάντα όπως λ.χ τα θέατρα, τις βιβλιοθήκες της δεκάπολης στην Ναζαρέτ, τους Ρωμαϊκούς Ναούς αλλά και τους Ελληνικούς που υπήρχαν διάσπαρτοι στην εκεί επικράτεια και τόσα ακόμα σημάδια τόσο της ρωμαικής όσο και της Ελληνικής αλλά και της γενικότερης ανατολικής επιρροής πολιτισμικά στην περιοχή. Γίνεται λόγος μόνο για την Ιουδαϊκή και Σαμαρειτική επιρροή και καθόλου για την πραγματική βάση ιστορίας και ανασκαφών πραγματικότητα. Δεν έχει ιστορική αξία η Κ.Δ και ούτε θα έχει ποτέ . Τώρα περί πνευματικής η θεϊκής αξίας πάλι διαφωνώ αλλά γούστο και καπέλο του καθενός το τι ακολουθεί στην ζωή του.
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση