Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 31-07-17, 16:04
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι πολύ κάθετη η προοπτική που δίνεις (μπορεί για εσένα να είναι έτσι). Εκτιμώ ότι η αλήθεια δεν είναι μία και ουτε ένας την κατέχει, αλλά δεν απορύπτεται a priory το όποιο κύρηγμα της όποιας θρησκείας ή κοσμοθεωρίας, δεδομένου ότι όλες οι προοπτικές περιέχουν και κάποια δόση αλήθειας.

Δεν είμαι καθόλου κάθετος. Αντιθέτως εσύ κάνεις μερικές κάθετες παραδοχές, όπως ότι όντως υπάρχει κάποια "αλήθεια" ή ότι το κήρυγμα της όποιας θρησκείας είναι a priori καλών προθέσεων. Αντιθέτως εγώ πιστεύω πως είναι κακόβουλο, γιατί δεν μεταδίδεται per se με τις όποιες "αλήθειες" μπορεί να περιέχει, όπως μπορούν να περιέχουν και οι μύθοι του Αισώπου ή οι Ιστορίες από τις Χίλιες και μία Νύχτες. Μεταδίδεται έχοντας σαν πυρήνα ποινές και επιβραβεύσεις, που έχουν τη χρησιμότητα Μαστιγίου και Καρότου. Με μόνο σκοπό να δέσουν σε ένα άρμα εξουσίας όποιον αφελή πιαστεί θύμα της "αλήθειας" που κουβαλάνε. Και στη συνέχεια, ο ιδρυτής της όποιας θρησκείας εδραιώνει την εξουσία του ή συνήθως αυτό κάνουν δια ροπάλου οι επίγονοί του.
Απάντηση με παράθεση