Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-02-06, 18:53
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

«Τι είναι αγάπη τελικά; Μήπως ένας εκφυλισμένος έρωτας; Μήπως ο έρωτας είναι η αρχή των πάντων; Και τελικά τι είναι καλό και κακό ως προς έρωτα; Τι είναι ουράνια και τι πάνδημη Αφροδίτη; Τι ήταν ο πρώτος Θεός έρωτας και ποια η σχέση του με τον γιο της Αφροδίτης; Αυτό είναι απλό. Ο Δίας ο έρωτας ενώνεται με το ωραίο. Όσον αφορά τη σχέση έρωτα- συνείδησης, ο αληθινός έρωτας είναι γεγονός ότι γίνεται αντιληπτός μόνο μέσω της συνείδησης, ως ιδέα που είναι. Αλλά ποιος Θεός γεννήθηκε πρώτος δεν μπορούμε να ξερουμε. Ο Έρωτας ή η Συνείδηση. Μήπως ο Έρωτας και η Συνείδηση είναι ένα, ο έρωτας είναι έκφραση της αιώνιας συνείδησης; Περιμένω απάντηση σου.»



Πραγματική απάντηση δεν μπορείς να πάρεις, γιατί μέσα στον καθένα μας οι απαντήσεις είναι διαφορετικές και αυτό γιατί έχουμε διαφορετικά βιώματα και διαφορετική συνείδηση των πραγμάτων. Θα σου απαντήσω αυτό που αισθάνομαι και αυτό που σκέφτομαι με την δική μου συνείδηση.



Ρωτάς «μήπως η αγάπη είναι εκφυλισμένος έρωτας;» Εγώ θα απαντούσα με ένα ναι κ ένα όχι. Ναι θα έλεγα με το σκεπτικό πως οι άνθρωποι πλέον σκοτώνουν εύκολα των έρωτα και μετά το πτώμα το παρουσιάζουν ως αγάπη. Θα έλεγα όχι γιατί νιώθοντας τον έρωτα μέσα στο πέρασμα των χρόνων θα πρέπει να βρεις κάτι ώστε να πατήσει πάνω. Τι εννοώ, όταν θέλουμε να κάνουμε μια πίτα (η πίτα δεν είναι μόνο το φύλλο αλλά κ η γέμιση) δεν μπορούμε να βάλουμε μέσα στο ταψί μόνο την γέμιση (Έρωτας) αλλά πρέπει να βάλουμε και το φύλλο (Αγάπη) με άλλα λόγια η αγάπη θα πρέπει να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο προστατεύοντας τον έρωτα!

Δεν ξέρω αν ο Έρωτας είναι η αρχή των πάντων αλλά θέλω να πιστεύω πως ξέρω ότι ο έρωτας είναι αυτή η μαγική Δύναμη που ένωσε το ιδεατό με το υλικό και που μέσα από αυτήν την ένωση δημιουργήθηκαν όσα εμείς βλέπουμε πέρα από τις ψευδαισθήσεις.

Ο έρωτας ή συνείδηση γεννήθηκε πρώτο; Ίσως αυτά τα δύο να είναι ένα, όμως τότε πως μπορούμε να εξηγήσουμε τον έρωτα δυο αγνών παιδιών; Πότε αποκτάμε συνείδηση; Όταν ερωτευθούμε ή όταν πονέσουμε; Γιατί να μην ξεχνάμε πως ο πόνος είναι ένας σύμμαχός μας στην συνειδητοποίηση της Ύπαρξης αλλά και την Ζωής μας. Μήπως και ο Έρωτας είναι Πόνος;

Πάντα μια καταστροφή φέρνει την δημιουργία κάτι νέου, πιο όμορφου και πιο δυνατού από το προηγούμενο.



«Αυτό που σας λέω είναι μια νέα πνευματική επανάσταση. Η επανάσταση της ζωής και της συνείδησης.»



Ναι είναι μια επανάσταση, που όμως θα πάρουν μέρος μόνο όσοι εν φοβούνται και όσοι πραγματικά είναι έτοιμοι... Το καλύτερο δώρο του Δημιουργού μας σε όλους μας είναι η ίδια η Ζωή, και όλα όσα μπορείς να γευτείς Ζώντας συνειδητά το κάθε λεπτό της ζωής σου.



«.Το οπλο σας για να σκοτωσετε την παρακμη και να ισοπεδωσετε με τα σφυρια σας τα ερειπια ειναι το χαμογελο.»



Ναι το μεγαλύτερο όπλο είναι το πραγματικό Χαμόγελο, που μέσα από αυτό μπορείς να δώσεις την δύναμη σου σε όποιον θέλεις. Δεν το ξέχασα, το θυμάμαι πάντα και προσπαθώ να δώσω δύναμη στον εαυτό μου αλλά και σε όσους αγαπώ.... Πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά, και με την δύναμη μας θα τα καταφερουμε....
Απάντηση με παράθεση