Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1073  
Παλιά 02-12-14, 01:52
johnB Ο χρήστης johnB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

οκ οποτε συμφωνουμε οτι το big bang ειναι το κυριαρχο μοντελο,,,,, για το οποιο οι ενδειξεισ ειναι καταφατικεσ,,,,,, αλλα ομως δεν εχουμε και <<αποδειξεισ>>,,,,,,
το σημειο που διαφωνουμε μαλλον ειναι οτι μερικοι θελουν αυτο το κυριαρχο μοντελο να το καθιζουν πανω σε θρονο,,,,,,,,, οπου και η αποψη μου για επιστημονικα <<δογματα>>,,,,,,,,,, παρα το οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο,,,,,, και παρα το οτι ακομα και <<αποδεδειγμενεσ>> θεωριεσ τελικα αποδειχτηκαν <<λαθοσ>> σε σχεση με νεωτερεσ ανακαλυψεισ,,,,,,
οπωσ για παραδειγμα η νευτωνεια μηχανικη του καλοκουρδισμενου συμπαντοσ που αναφερεισ,,,,,, <<αναχαιτιστηκε>> απο τη θεωρια τησ σχετικοτητασ,,,,,, η οποια εδωσε εντελως διαφορετικη οπτικη σε θεματα οπωσ χωροσ χρονος βαρυτητα κλπ,,,,,,,,
οποτε φαντασου ποσο πιο ευαλωτεσ μπορει να ειναι οι <<μη αποδεδειγμενεσ>> θεωριεσ,,,,,,,

τωρα για την παλαιοτητα της επιστημης,,,,,,, φυσικα ειναι τοσο παλαια οσο λες,,,,,, βεβαια υπαρχει η διαφορα οτι η επιστημη πριν την αρχαια Ελλαδα ηταν συνδεδεμενη με κλειστεσ καστεσ μυημενων,,,,,, συνηθωσ καστεσ <<θρησκευτικησ>> χροιας,,,,,, οπωσ για παραδειγμα οι μαθηματικοι ή αστρονομοι που υπηρετουσαν τον εκαστοτε βασιλια/αυτοκρατορα/φαραω,,,,,,, και τουσ οποιουσ δεν γνωριζουμε κατ'ονομα,,,,, παρα μονο στην αρχαια Ελλαδα αρχισαν να αποκτουν ξεχωριστη <<ταυτοτητα>>,,,,,, οχι μονο οι αστρονομοι αλλα ολα τα <<επιστημονικα>> επαγγελματα,,,,,,,

αλλα και περα απο αυτο,,,,,, αμα παμε πιο μακρια,,,,,, πιο πισω δηλαδη,,,,, οταν ο ανθρωποσ ηταν σε ημιαγρια κατασταση,,,,,, τοτε δεν υπηρχε καμια επιστημη παρα μονο <<θρησκευτικεσ>> αντιληψεισ,,,,, οποτε η θρησκεια ειναι παλαιοτερη τησ επιστημησ χωρισ αμφιβολια,,,,, εκτοσ κι αν θεωρεισ οπως σου ειπα <<επιστημη>> το γεγονοσ οτι ενασ χομο σαπιενς μπορουσε να φτιαξει φωτια ασ πουμε,,,,,,, αλλα με αυτη την εννοια πολλα πραγματα ειναι επιστημη,,,,,,,,,,

και ολα αυτα περι ομοφυλοφιλικων γαμων κλπ δεν αντικρουουν βεβαια την αποψη μου οτι η θρησκεια θα υπαρχει για παντα,,,,,, γι αυτο αναρωτηθηκα γιατι μου τα λεσ,,,,,,, δηλαδη αν παντρευονται οι γκευ θα εκλειψει η θρησκεια???? χαχα υποθετω πως αυτο το λεσ με την εννοια οτι οσο τα πραγματα <<αλλαζουν>> τοσο περισσοτερο θα οπισθοχωρει η θρησκεια,,,,,, αλλα οπωσ ξαναειπα,,,,,,, το οτι <<οπισθοχωρει>> η θρησκεια δεν σημαινει οτι θα δημιουργηθει η ιδανικη φουτουριστικη πολιτεια που περιμενεισ,,,,,, θα υπαρξουν ανεξελεγκτα αποτελεσματα,,,,,, ενα απο αυτα ειναι οτι η θρησκεια θα επιστρεψει δριμυτερη,,,,, <<με τη μια η την αλλη μορφη>> χαχαχ,,,,,,, πανω σε αυτο επισησ δεν εχω καμια αμφιβολια,,,,,, οταν ο κοσμοσ ειναι μονοπλευροσ τοτε δημιουργουνται αντιρροπα αποτελεσματα,,,,,,,,,,,,,, νομος σχεδον <<επιστημονικοσ>> θα ελεγα
Απάντηση με παράθεση