Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #572  
Παλιά 21-11-08, 22:34
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω,λογω του οτι μεγαλωσα στην ελλαδα(χριστιανικη χωρα)ζητησα την βοηθεια αυτη απο τον χριστο και την ελαβα
Αυτό δεν λέει τίποτα!
Εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι από άλλες χώρες, λαμβάνουν βοήθεια από εκατοντάδες άλλους θεούς και μάγους.
Με την δική σου λογική, όλοι αυτοί οι Θεοί είναι υπαρκτοί!

Παράθεση:
στην παρουσα φαση δεν χρειαζεται να σκεφτω αλλες εκδοχες οσον αφορα το ποιος η το τι με βοηθησε.ξερω πολυ απλα οτι ζητησα την βοηθεια απο καποιον... Χριστο και την ελαβα.
Και πολύ καλά κάνεις! Αυτό είναι και το καλύτερο για σένα και δεν χρειάζεται να σκεφτείς τίποτα άλλο.
Άλλοι άνθρωποι πάλι, ζητούν την βοήθεια άλλων Θεών και την έχουν με το παραπάνω. Ούτε και αυτοί σκέφτονται άλλες εκδοχές και καλά κάνουν.
Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του Θεό, ο οποίος του συμπαραστέκεται όταν ζητά την βοήθειά του. Κατά κανόνα τυγχάνει να είναι ίδιοι Θεοί που κληρονομούν από τους Πατέρες τους.

Παράθεση:
αφου λοιπον αποδειχτηκε(για μενα παντα)η υπαρξη του χριστου σαν θεος, απο κει και περα ειναι λογικο να πιστευω στην ιστορικοτητα Του.
Αν σκεφτούμε όλοι όπως εσύ, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε την ύπαρξη δεκάδων Θεών σε ολόκληρο τον κόσμο. Αφού, μαρτυρίες σαν τις δικές σου, έχει κάθε πιστός, κάθε θρησκείας.
Άν πάρουμε στα σοβαρά την μαρτυρία την δική σου, θα πρέπει να πάρουμε το ίδιο σοβαρά και τις μαρτυρίες των πιστών κάθε θρησκείας.
Τότε θα έχει αποδειχτεί, ότι οι "Θεοί" αφθονούν σε αυτόν τον κόσμο. Κάτι που μοιάζει και πιο ρεαλιστικό κατά την γνώμη μου.
Γιατί, μπορεί κάποτε, κάποιοι αρχαίοι, να σκέφτηκαν πρακτικά (από την στιγμή που δεν έχουμε δεί κανένα Θεό, τότε υπάρχει τουλάχιστον ένας) αλλά με τόσες μαρτυρίες προσωπικών Θεών σε όλο τον κόσμο, μοιάζει πολύ δύσκολο να είναι και το αληθινό σενάριο.

Παράθεση:
πολλες φορες οι 5 μας αισθησεις δεν φτανουν για να αντιληφθουμε τα παντα γυρω μας.εγω χρησιμοποιησα μια εκτη αισθηση,
Κι εγώ χρησιμοποιώ με άνεση την έκτη αίσθηση, αλλά έχω τελείως διαφορετικές αποδείξεις: Την ατέλεια αυτού του κόσμου και την απουσία κάποιου Θεού.
Και τέλος, δεν έχω ακούσει επιστήμονα ή φιλόσοφο που να αποδέχεται τον "Θεάνθρωπο Χριστό" ως αληθινή ιστορία.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 21-11-08 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση