Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1035  
Παλιά 15-04-13, 11:10
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με τα posts μου. Μου φάνηκε περίεργο που δεν έγινε αναφορά από την Κοινότητα και απάντησε σε μία ερώτηση πέφτοντας έτσι στην παγίδα.

Όπως και να 'χει...
Τέτοιες... παγίδες Vakryle τις έχω "φάει" με το κουτάλι σε αυτό το φόρουμ τόσα χρόνια. Οπότε μην ανησυχείς, ήθελα και απάντησα αναλυτικά σε όλα αυτά γιατί εκ των προτέρων γνώριζα ότι η επιλογή του κ. Παϊπέτη (έστω και για τον πρόλογο) θα προκαλούσε τέτοιου είδους αντιδράσεις.
Τις επόμενες εβδομάδες θα επανέλθω επί του συγκεκριμένου θέματος με περισσότερες πληροφορίες μιας και οι εξελίξεις τρέχουν


Παρεπιπτόντως αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε ένα πολύ ενδιαφέρον μυθικιστικό έργο στο εξωτερικό που όμοιό του δεν έχει υπάρξει.
Eίναι συλλογικό και έχε τίτλο "Bart Ehrman and the Quest of the Historical Jesus" (κυκλοφορεί αύριο και σε paperback edition). Πρόκειται για έναν πρωτοφανή... συνασπισμό αρκετών αξιόλογων Μυθικιστικών της σύγχρονης Αμερικανικής σχολής που "αποκρούουν" τα επιχειρήματα του αντιμυθικιστικού έργου του Bart Ehrman "Did Jesus Exist?".
Γενικά το θέμα είναι on fire στο εξωτερικό όπως έχω τονίσει και άλλες φορές μέσα από το thread (και από την πλευρά των υποστηρικτών και από αυτήν των αμφισβητιών).
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-04-13 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση