Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #196  
Παλιά 08-06-06, 09:58
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos
Φίλε μου
Μια και ανέφερες τον << άπιστο >> Θωμά πήγαινε στη Πάτμο να << προσκυνήσης >> το κεφάλι του . Το σώμα του Χριστού δεν θα το βρής γιατί αναστήθηκε ( για όσους το δέχονται ) . Την κεφαλή του προδρόμου μπορείς τεμάχια της να βρής σε διάφορες Μονές , αλλά σίγουρα το δεξί του χέρι στη Μονή Διονυσίου στο Άγιο Όρος και το αριστερό του στο Τόπ Καπί της Κωνσταντινούπολης .Επίσης την κεφαλή του Αποστόλου Ανδρέου στη Πάτρα και το Χέρι - παλάμη της Αγίας Μαγδαληνής - αυτής που γίνετε τόσος λόγος - στη Μονή Σίμωνος Πέτρας στο Άγιο Όρος .To πόδι της Αγίας Άννας της μητέρας της Παναγίας στη Σκήτη της Αγίας Άννας στο 'Αγιο Όρος . Για άλλες αποδείξεις ....ακόμη περιμένω τα σχόλιά σας από τη παράθεσή μου με τις φωτογραφίες των παπύρων .
Ταυτότητα έχουν τα δείγματα? Έστω Τ.Α.Π. όπως στον στρατό?
Να μην αστειευόμαστε παρακαλώ, διότι κανείς μα κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι αυτά είναι πράγματι τα εν λόγω λείψανα και επιπλέον δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την πρακτική (το υπόλοιπο σώμα που πήγε? ).
Παράθεση:
Δεν μπορούμε να πούμε την προσωπική μας γνώμη έχοντας μελετήση ή μη?
Εδώ έχεις δίκιο Άγγελε, κανείς δεν απαιτεί από κανέναν να είναι αλάθητος.

Παράθεση:
Όποιος κινδυνεύει από ψυχολογική κατάρρευση τόσο εύκολα, καλό θα είναι ούτε να εμπλέκεται σε συζητήσεις που μπορεί να επιφέρουν τον κίνδυνο της κατάρρευσης της αλήθειας. Κανείς δεν μπήκε στο σπίτι κανενός να του κάνει κύρηγμα με το ζόρι (αυτά τα κάνουν άλλοι)

Για σωτήρες κ.τ.λ. να μιλήσουν όσοι πιστεύουν σε τέτοιου είδους ποιότητες. Όσον αφορά το δικό μου μήνυμα τώρα, αν πρόσεξες απευθύνονταν στους υπολοίπους, και δεν έκανε "διαφώτιση"

Τέλος, όταν επιτίθεσαι λεκτικά, μην υπογράφεις "φιλικά". Σαν άνθρωπος, και όχι σαν "διαφωτιστής", μου επιτρέπεις να γνωρίζω και να σου πω, πως αυτό θα ήταν ένα καλό βήμα για να ξεφύγεις από την υποκρισία για αρχή.
Εδώ φίλτατη είσαι τελείως φάουλ....
Σε όποιον παρέχει η θρησκεία μια άλφα σταθερότητα στον χαρακτήρα και στον ψυχικό του κόσμο, πρέπει να την διαλύσεις δηλαδή? Ίσα ίσα που κανένας από αυτούς (και είναι πολλοί, πάρα πολλοί) δεν θέλουν να αλλάξουν τα πιστεύω τους διότι είναι πολύ επίπονη διαδικασία. Επίσης γράφεις "Κανείς δεν μπήκε στο σπίτι κανενός να του κάνει κύρηγμα με το ζόρι (αυτά τα κάνουν άλλοι)". Να σε ρωτήσω τότε γιατί απαιτείς να τους αποδείξεις ότι δεν υπάρχει ιστορικά ο χριστός? Οδηγείσαι σε αντιφάσεις γιατί δεν μας λές τον πραγματικό λόγο που το επιδιώκεις, μέχρι τώρα βλέπω προφάσεις, όχι αιτίες....

Σωτήρας μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε βρίσκεται στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή....

Δεν σου επιτίθομαι λεκτικά, το αντιλαμβάνεσαι έτσι. Ερμηνεύεις την αλήθεια όπως κρίνεις εσύ. Εγώ πράγματι ειρωνεύομαι κάποια σημεία που λές γιατί ακριβώς δεν διευκρινίζεις τους λόγους που θέλεις να γίνει η ανατροπή του θρησκευτικού καθεστώτος την στιγμή που δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα σαν κοινωνία. Και εμένα δεν μου αρέσει το θρησκευτικό καθεστώς αλλά δεν κοιτώ να το καταρρίψω, αλλά να το αναμορφώσω.
Όσο για το ποιός είναι υποκριτής: όταν κοιτιέσαι στον καθρέφτη ποιά μάσκα φοράς? Είσαι αυτή που ήσουν χθες ή αυτή που ήσουν πέρσι? Όλοι είμαστε υποκριτές, το κίνητρο καθορίζει αν αυτό είναι μεμπτό ή όχι.
Παράθεση:
Και ΦΥΣΙΚΑ ως γυναίκα, ως ον μιαρό και απερίσκεπτο φαντάζομαι, που δεν ανοίγει βιβλίο γιατί και να το ανοίξει τι θα καταλάβει, και αναπαραγάγει τις σκέψεις κάποιων ανδρών φίλων της (τι άλλο, τι σκεφτήκατε;!) κτλ, θα πρέπει να έχω ινστρούχτορα!! (κοινώς συμβουλάτορα, δάσκαλο κτλ για όσους δεν είναι της υψηλής διανόησης).
Τα τρία κακά τα ξέρεις: πυρ, γυνή και θάλασσα
Ψυχραιμία, δεν αναπαράγεις σκέψεις κανείς δεν σε κατηγόρησε για κάτι τέτοιο, ούτε σε θεωρούμε κατώτερη, αυτό έλλειπε κιόλας....

Lux αυτό που λές για το μανιτάρι θα το ψάξω λιγάκι γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να φυτρώσει στην περιοχή του Ισραήλ.
Απάντηση με παράθεση