Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1648  
Παλιά 14-07-18, 15:54
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Litsa Καλέ μου Σεισμικ, από όσο γνωρίζω, οι μαύρες τρύπες δεν συρρικνώνουν το σύμπαν.
Με την πολύ ισχυρή τους βαρυτική έλξη, έλκουν τα αντικείμενα που βρίσκονται εντός της βαρυτικού τους πεδίου και όταν λέμε, αντικείμενα, ενοούμε πως έλκουν και τα ίδια τα φωτόνια - το φως - και έτσι η "μαύρη τρύπα" δεν μπορούμε να την παρατηρήσουμε διότι δεν εκπέμπει φως.

Στην Γη ένας άνθρωπος ζυγίζει 60 κιλά, στην Σελήνη θα ζύγιζε το 1/6.
Αν πάμε σε ένα μαγαλύτερο πλανήτη θα ζυγίζαμε πολύ περισσότερο, τέλος αν πάμε σε μαύρη τρύπα, το ένα νυχάκι μας θα "ζύγιζε" πολλά εκατομύρια τόνους και ίσως να κάνω λάθος σε τάξεις μεγέθους.

Το Σύμπαν συνεχίζει να διαστέλεται και οι μαύρες τρύπες απλώς υπάρχουν.
Αγαπητή Litsa
Η επιστήμη λέει ότι οι μαύρες τρύπες προέρχονται απο άστρα που εχουν εξαντλήσει τα καύσιμα τους, εχουν βαρυτικα καταρευσει, και επειδή ειχαν ενα κρίσιμο μέγεθος 3-4 φορές μεγαλύτερα απο την ήλιο οδηγήθηκαν σε μαύρη τρύπα. Αν ηταν 10 φορές μεγαλύτερα απο τον ήλιο θα γινόταν pulsars η αστέρες νετρονίων, μικρότερα απο τον ήλιο καφέ νάνοι, η σαν τον ήλιο supernova. Ακόμα η επιστήμη λέει ότι ολα απομακρύνονται μεταξυ τους, λόγω της ορμής της μεγάλης έκρηξης.


Ασχολήθηκα με έναν κλάδο της επιστήμης αυτόν της αντισεισμικής τεχνολογίας και διαπίστωσα ότι αυτά που διδάσκουν είναι κατά μεγάλο μέρος λάθος. Το χειρότερο είναι ότι δυσκολεύονται ακόμα και να δουν το σωστό και ας τους το δίνουν έτοιμο στο πιάτο. Για τον λόγο αυτό επίτρεψέ μου να εκφράσω τις δικές μου απόψεις γιατί η πεπατημένη επιστήμη δεν με εκφράζει απόλυτα.

Ερώτηση. Αν η μαύρη τρύπα τραβάει τα περιφερειακά της άστρα λόγο βαρύτητας αυτό σημαίνει ότι θα μεγαλώνει συνεχώς καθώς και ότι θα αυξάνει η βαρύτητά της και στο τέλος θα καταπιεί όλο το σύμπαν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 14-07-18 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση