Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #212  
Παλιά 19-07-13, 15:57
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, τα όσα γράφει είναι αυθαίρετης επινόησης και φυσικά άνευ σημασίας.
Για ποιο λόγο δεν είναι αυθαίρετη επινόηση η μυθολογία του εβραϊκού λαού και είναι η δική τους; Εδώ υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες
ως προς την ιστορικότητα του Ιησού, κι αν πιάσουμε τις αντιγραφές από αρχαιότερες θρησκείες, δεν τελειώνουμε ούτε αύριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Ξανά μανά το ίδιο ποστ. Αυτό είναι διαπίστωση, η οποία δεν αποδεικνύει τίποτα. Είναι μια εικασία/άποψη περί δημιουργίας του Ανθρώπου από κάποιον Θεό. Τίποτε παραπάνω. Εσύ μπορεί να το δέχεσαι, εγώ μπορεί όχι. Σου έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, πως πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων. Δεν μπορώ να το αποδείξω. Το ίδιο κάνεις κι εσύ. Εγώ λέω πως η λογική μου δεν δέχεται να είμαστε μόνοι στο άπειρο σύμπαν, η λογική σου δεν δέχεται την τυχαιότητα ή τη δημιουργία από κάτι άλλο πέραν του εβραϊκού θεού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, αφού αποδεικνύεται πλήρως η περιγραφή της Αγίας Γραφής, φυσικό είναι, να αποδεικνύεται ότι υπάρχει ο Θεός και ότι υπάρχει ο άϋλος πνευματικός κόσμος.
Τίποτα δεν αποδεικνύεται. Στη λογική σου και μόνο υπάρχει αυτό. Έχεις ψάξει άλλες κοσμογονίες που αφορούν δημιουργία από θεό/θεούς; Τα ίδια μέσες-άκρες λένε.
Εσύ επέλεξες την εβραϊκή δημιουργία και καλά κάνεις, αφού σε καλύπτει. Δεν μας καλύπτει όλους, όμως, και δεν έχεις καταφέρει να στηρίξεις σοβαρά τη θέση σου.
Απάντηση με παράθεση