Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-02-08, 16:47
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν μίλησα για θρησκείες, αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως πολλοί μεταξύ αυτών κι εσύ) αποδέχονται αυθεντίες (πιστεύουν σε αυτές, όχι -ή όχι μόνο- με την θρησκευτική φόρτιση της λέξης), ενώ άλλοι (μεταξύ αυτών κι εγώ) όχι.
Τότε Κοίτα τι έγραψες:

Εσύ πιστεύεις στις θεές, στα ξωτικά, στα ξόρκια και στις μάγισσες (καλά κάνεις φυσικά αφού αυτό θέλεις, δεν σε κριτικάρω) εγώ προσπαθώ να πλησιάσω την Αλήθεια, πιστεύω στην Αρχή, στην Μονάδα και στην Γνώση.

Παράθεση:
Ο "σύγχρονος Ροδοσταυρισμός", όπως προανέφερα, καμμία σχέση δεν έχει με τον αυθεντικό πλην του ονόματος.

Έχουν δημιουργηθεί δεκάδες "Ροδοσταυρικά" τάγματα διεθνώς (συνήθως αμερικανικής προέλευσης) με "περίεργες" πρακτικές, τακτικές κλπ. Τα περισσότερα είναι επιχειρήσεις που ασχολούνται με την είσπραξη συνδρομών, την πώληση βιβλίων και περιοδικών στα μέλη τους και καθόλου με μυητικούς /πνευματικούς σκοπούς.
Αυτά τα τάγματα, αποτελούν
δεν είναι τα παραδοσιακά, και εγώ δεν εννοούσα αυτά, αλλα εκείνα που είναι στην μειοψηφία
και κρατάν το παλιό πνεύμα ζωντανό. Αυτά τα τάγματα που ανέφερς ούτε σοβαρά δεν τα παίρνω, είναι όπως οι Druids, που δεν είναι Druids
αλλα μασόνοι. Με λίγα λόγια, είναι γελοίοι.


Για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για αυτά τα Τάγματα,
μπορούν να διαβάσουν αυτά τα βιβλία, που μπορείτε να τα κατεβάσετε στο PC σας χωρίς να πληρώσετε.

http://www.hermetics.org/library/Lib...Martinist.html


Φιλικά, Wizen
Απάντηση με παράθεση