Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1080  
Παλιά 02-12-14, 19:18
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

[QUOTE=johnB;113158]
το σημειο που διαφωνουμε μαλλον ειναι οτι μερικοι θελουν αυτο το κυριαρχο μοντελο να το καθιζουν πανω σε θρονο,,,,,,,,, οπου και η αποψη μου για επιστημονικα <<δογματα>>,,,,,,,,,, παρα το οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο,,,,,, και παρα το οτι ακομα και <<αποδεδειγμενεσ>> θεωριεσ τελικα αποδειχτηκαν <<λαθοσ>> σε σχεση με νεωτερεσ ανακαλυψεισ,,,,,,

Είναι υπερβολη να μιλάς για δόγματα, εγώ το λέω απλά συνήθεια(καλώς ή κακώς) το όλο θέμα με το Bing Bang...Όταν θέτεις ένα δόγμα κάπου, κατά την δική τουλάχιστον εντύπωση, σημαίνει ότι είσαι κάθετα απόλυτος σε κάτι δίχως να μπορείς να το αποδείξεις...Εάν εμφανίζονταν με κάποιον τρόπο(πχ νέα ραδιοτηλεσκόπια)νέα επιστημονικά αποτελεσματα, δεν νομίζω να εμφανίζονταν και κανένας <<θρησκευτικός φανατισμός>>, απογοήτευση σίγουρα ναι καθώς έχουμε μάθει για τα καλά αυτήν την θεωρία, αλλά δεν θα συνέβαινε δα και η ΄Δ σταυροφορία στην επιστήμη...Οι επιστήμονες αλλάζουν απόψεις ανάλογα τα δεδομένα που έχουν...Θα ξέρεις πχ ότι ο Μαξ Πλανκ που διατύπωσε την κβαντική θεωρία(Δεκέμβριος 1900)ήταν κάποτε κάθετα αντίθετος στην ατομική θεωρία του Τζον Ντάλντον, δεν μπορούσε-λέει- να αποδεχθεί την ιδέα ότι υπάρχουν μικροσκοπικές δομικές μονάδες της ύλης, προέβλεπε μάλιστα την κατάρρευση αυτής της θεωρίας αργά ή γρήγορα, όλα άλλαξαν όμως όταν άρχισε να μελετάει την ακτινοβολία στα μελανά σώματα...Αλλάζουν οι απόψεις στο επιστημονικό επίπεδο και ως εκ τούτου βρίσκω πολύ ακραίο τον όρο <<δόγμα>> που αναφέρεις...

οπωσ για παραδειγμα η νευτωνεια μηχανικη του καλοκουρδισμενου συμπαντοσ που αναφερεισ,,,,,, <<αναχαιτιστηκε>> απο τη θεωρια τησ σχετικοτητασ,,,,,, η οποια εδωσε εντελως διαφορετικη οπτικη σε θεματα οπωσ χωροσ χρονος βαρυτητα κλπ,,,,,,,,

Εχμ δεν είναι τα πράγματα τόσο μεροληπτικά όσο τα αναφέρεις
Η Νευτώνεια Μηχανική δουλεύει ακόμη ρολόϊ και χρησιμοποιήται με εντυπωσιακά μεγάλη ακρίβεια από όλους τους φυσικούς του κόσμου, το μόνο που άλλαξε είναι ότι προσαρτήθηκε σε μία ευρύτερη...Αυτό δεν είναι δα και κάτι το τρομερό, διευρύνονται με τον καιρό οι ορίζοντες των ανθρώπων, ακόμη και των επιστημόνων! Στην ουσία δεν έχει υπάρξει κάποια αποδεδειγμένη θεωρία που να καταρρίφθηκε από την επιστήμη, μονάχα αλλαγές και προσμείξεις γίνονται στις θεωρίες για να γίνουν πιό συμβατές στα επιστημονικά δεδομένα...






και ολα αυτα περι ομοφυλοφιλικων γαμων κλπ δεν αντικρουουν βεβαια την αποψη μου οτι η θρησκεια θα υπαρχει για παντα,,,,,, γι αυτο αναρωτηθηκα γιατι μου τα λεσ,,,,,,, δηλαδη αν παντρευονται οι γκευ θα εκλειψει η θρησκεια???? χαχα υποθετω πως αυτο το λεσ με την εννοια οτι οσο τα πραγματα <<αλλαζουν>> τοσο περισσοτερο θα οπισθοχωρει η θρησκεια,,,,,, αλλα οπωσ ξαναειπα,,,,,,, το οτι <<οπισθοχωρει>> η θρησκεια δεν σημαινει οτι θα δημιουργηθει η ιδανικη φουτουριστικη πολιτεια που περιμενεισ,,,,,, θα υπαρξουν ανεξελεγκτα αποτελεσματα,,,,,, ενα απο αυτα ειναι οτι η θρησκεια θα επιστρεψει δριμυτερη,,,,, <<με τη μια η την αλλη μορφη>> χαχαχ,,,,,,, πανω σε αυτο επισησ δεν εχω καμια αμφιβολια,,,,,, οταν ο κοσμοσ ειναι μονοπλευροσ τοτε δημιουργουνται αντιρροπα

Μα αν είναι να θεωρείς ότι πάντοτε θα κυριαρχεί η θρησκεία και θα επιστρέφει πάντοτε δριμύτερη και και και δεν γίνεσαι και εσύ ολίγον τι μονόπλευρος?
Δεν έχω οτιδήποτε με την θρησκεία φτάνει βέβαια να παραμένει περιορισμένη στην θέση της, να έχει σχέση μόνο με την πνευματική ζωή των ανθρώπων, όχι και με την υλική, δηλαδή την επιστήμη...Εκεί τα πράγματα ανακατεύονται...Και δημιουργείται ένας <<πόλεμος>> μεταξύ θρησκείας και επιστήμης που απλά δεν έχει το παραμικρό νόημα...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση