Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 02-12-05, 19:43
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου Παθοκτονε,απο οτι καταλαβαινω πιστευεις οχι απλα στην ιστορικη υπαρξη του Ιησου,κατι για το οποιο συμφωνουμε,αλλα κ στη θεια φυση του.Αυτο θα σε παρακαλουσα να μου το στηριξεις αν μπορεις με επιχειρηματα κ οχι λεγοντας μου "απλα το πιστευω".Εδω ειμαστε χωρος αναζητησης κ οχι εκκλησια.Ζηταω πολλα;Η διδασκαλια του ηταν οντως πολυ σημαντικη αλλα αυτο δεν αρκει για να τον χρισουμε θεανθρωπο.Αναλογως σημαντικο εργο ειχαν πολλοι διανοητες στην ιστορια οπως ο Σωκρατης,ο Αριστοτελης,ο Νιτσε,ο Φρουντ κ αλλοι.Δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι που ανεφερα υστερουν σε διδασκαλια απο τον Ιησου Χριστο.Κ στην τελικη δεν ξερουμε καν αν ο ιδιος ο Χριστος δηλωσε οτι ειναι θεανθρωπος ή αν του "βαλανε" λογια οι μεταγενεστεροι του.Ενα αλλο ερωτημα που εχω ειναι πως αν ηταν θεανθρωπος,γιατι δεν εγραψε το εργο του,αφου αποσκοπουσε στο να μεταφερει το μυνημα του σε ολη την ανθρωποτητα κ οχι μονο στους Ιουδαιους οπου διδαξε,κ αφησε θνητους ανθρωπους να το μεταφερουν;Περιμενω με πολυ ενδιαφερον τις αποψεις σου.Αν καταφερεις κ με πεισεις χαλαλι σου!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση