Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1946  
Παλιά 11-05-18, 19:05
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Είχε δίκιο τελικά ό Ρομπ, μπήκα στον κόπο να διαβάσω λίγο παραπάνω από τα κείμενά σου(μέχρι να με πιάσει πονοκέφαλος δηλαδή από τις ασταμάτητες ασυναρτησίες)

Να σημειώσω ότι κανονικά είμαι με την δική σου άποψη,δηλαδή ότι ο Θεός δημιούργησε τον σύμπαν. Αν είναι όμως να το υποστηρίξει κάποιος ας το υποστηρίξει σωστά και όχι με ψαρωτικές μπούρδες.

Δεν προσδίδεται καμία ισχύς στο χριστιανικό επιχείρημα περί κοσμογονίας λόγω της άγνοιας της επιστήμης.

Όσο για τα επιχειρήματά σου,δίνεις κάποιες χρονολογίες του πότε δημιουργήθηκε ο κόσμος(απ'οτι θυμάμαι,λιγότερο απο 8000 χρονια πριν). Δεν ξέρω αν σας μάθαν στο σχολείο τι είναι τα απολιθώματα, αλλά μπορεί εύκολα να το γκουγκλάρεις και να βρεις μερικές χρονολογίες, ε κάτι εκκατομύρια έτη απόκλιση υπάρχει, εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι ένα κόκκαλο μπορεί να ψεύδεται ή ότι όλοι οι παλαιοντολόγοι δεν είναι έγκυροι.

Σε πια Επιστήμη αναφέρεσαι συνέχεια ,λες και είναι καμιά μυστική οργάνωση ή καμιά θεότητα? Δεν μπορείς να βάλεις όρους φιλοσοφίας στις θετικές επιστήμες όπως αντίστοιχα δεν μπορείς να εφαρμόσεις μαθηματικές αρχές στην φιλοσοφία.

Οπότε περίσσότερο για το δικό σου καλό, για να μην χάνεις τον χρόνο σου(και κυρίως να μην χάνουμε κι εμείς τον δικό μας) πάψε να μιλάς για την επιστημονική προσέγγιση της κοσμογονίας χωρίς να έχεις ίχνος θετικών γνώσεων. Ανήκω στο κομμάτι των θετικών επιστημών(τουλάχιστον θα ανήκω κάποτε,αν κάτσω να διαβάσω ) αλλά δεν ΤΟΛΜΑΩ να μιλήσω για την κοσμογονία γιατί ότι και να πω μόνο στον εξευτελισμό μου θα οδηγήσει καθώς δεν ξέρω τίποτα. Αρκετοί από αυτούς που σου απαντουν έχουν σαφώς περισσότερες θετικές γνώσεις από μένα και πάλι δεν βγάζουν άχνα για την κοσμογονία γιατί απλά δέχονται ότι δεν γνωρίζουν.Ούτε καν καθηγητές και διάνοιες δεν εκφράζουν συμπέρασμα για την κοσμογονία. Μην μπερδεύεις την άποψη και την πίστη με την επιστημονική απόδειξη.

Τέλος, το θέμα εδώ είναι η ύπαρξη ή όχι του Χριστού και όχι το πως φτιάχτηκε ο κόσμος οπότε αν είναι να προσθέσεις κάτι ,ας είναι επί του θέματος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 11-05-18 στις 19:06
Απάντηση με παράθεση