Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #373  
Παλιά 19-12-14, 21:12
desertman7 Ο χρήστης desertman7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2014
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κάποια πάγια θέση που έχω για αυτά τα θέματα. Στην υποθετική περίπτωση που ενας πολύ προηγμένος πολιτισμός μας επισκέπτεται και μας παρατηρεί συστηματικά, θα υποθέσω οτι διαθέτει τα μέσα να περνάει απαρατήρητος, και δεν θα παίζει με εμάς σαχλαμαρίζοντας, κάτι σαν τα φωτεινά πούρα, τρίγωνα, δίσκοι, σφαίρες κτλ πάνω απο πόλεις και βουνά. Νομίζω οτι η σοβαρότητα θα υφίσταται και εκεί, ανεξαρτήτως είδους. Εκτός κι αν τα φωτα αυτά δεν προέρχονται απο κάποια υψηλή νοημοσύνη.
Για να πω κάτι που μάλλον το ασπάζονται κι άλλοι πολλοί ελπίζω, έχω βαρεθεί να βλέπω ειδικά στο youtube βίντεο με φώτα κουκίδες, κουκιδίτσες, θολούρα, τίποτε το συγκεκριμένο, απροσδιόριστα σχήματα...Δεν μπορεί πια ένα βίντεο να είναι απόλυτα διαυγές και ξεκάθαρο;
Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αυτός ο τεχνολογικά προηγμένος πολιτισμός που ενδεχομένως να μας παρατηρεί, να μην το κάνει είτε επειδή δεν του είμαστε αρκετά ενδιαφέροντες -αυτό δεν το νομίζω στην περίπτωση που μιλάμε για πολιτισμό εξερευνητών- είτε είναι τόσο πρακτικός που να μην έχει καν την περιέργεια να το κάνει, επειδή πολύ απλά αν το έκανε δεν θα ήταν εξωγήινος αλλά...γήινος.
Απάντηση με παράθεση