Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #630  
Παλιά 18-01-08, 13:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
--Μην μπερδεύουμε τα πράματα! Άλλο συζήτηση περί το Φιλοσοφικό ζήτημα μιάς θρησκείας, και άλλο η προσπάθεια να σου δείξω ότι η δική μου θρησκεία υπερτερεί της δικής σου, κρίνοντας την θρησκεία σου - όπως αναφέρεις! Αυτό το τελευταίο δεν επιτρέπεται.

--Μιά και αναφέρεις σχετικά, μπορείς να μου πεις και μένα ΠΟΙΟ είναι το δόγμα που δέχεται ο Τεκτονισμός και που αν δεν το ακολουθήσει ο Τέκτων πάει σπίτι του;
-Μήπως μπερδεύεις το Δόγμα με τις Αρχές;

--Και όπως το εννοείς, ασφαλώς και δεν έχουν όλοι την "αίσθηση" του ιερού μέσα τους - και γιατί να την έχουν άραγε;

--Η δε μελέτη των κοινωνιών δείχνει ότι η "πίστη" σε έναν θεό που "απαιτεί" τυπολατρικές εκδηλώσεις, οφείλεται σε δύο ισχυρούς παράγοντες:
Πρώτον την αμάθεια ή άγνοια και
Δεύτερον τον φόβο του θανάτου στον άνθρωπο, που έχει ταυτισθεί/συνδεθεί με τον σωματικό πόνο, προερχόμενο από ασθένεια ή σοβαρό τραυματισμό.

--Και ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη ούτε σε μένα να υμνήσω τον εαυτό μου, ούτε στην όποια Υπερδιάνοια να υμνηθεί από κανένα!

...Και να ζητήσω βοήθεια; Έ, όχι, αυτό πάει για μένα πολύ! Να κατεβάζω την Υπερδιάνοια στο δικό μου επίπεδο, έχων την (ψευδ)αίσθηση ότι "σκέπτεται" σαν και μένα, "αισθάνεται" σαν και μένα και πότε - πότε βάζει και κανένα χεράκι - λόγω "προσωπικής γνωριμίας" - για να πάνε π.χ. καλά οι δουλειές μου, ή να κάνει κανένα "θαυματάκι" και να πάει καλύτερα η υγεία μου! Δηλαδή, να της αποδώσω ανθρώπινη συμπεριφορά και αδυναμίες... κατεβάζοντάς την στο δικό μου επίπεδο ύπαρξης και εξέλιξης!

--Επαναλαμβάνω με κίνδυνο να γίνω τελικά κουραστικός:
Άλλο "δέχομαι" και ΑΛΛΟ "πιστεύω"!
Τα εξήγησα επαρκέστατα και αναλυτικά και δεν κρίνω σκόπιμο ή αναγκαίο να επανέλθω.
Μην επανερχόμαστε στα ίδια και στα ίδια.

Ο Τεκτονισμος εχει κανονες,εχει διδασκαλια και αν καποιος Τεκτων πει πραγματα που το συνολο του τεκτονισμου δεν τα δεχεται τοτε υπαρχουν αντιδρασεις.Εχει τυπικα,εχει συγκεκριμενη αμφιεση,εχει χωρους που μαζευονται οι Τεκτονες,εχει ιεραρχια,βαθμους,κοινο ταμειο...Δηλαδη γιατι δεν εχει δογμα;Δεν υπαρχει δυστυχως τιποτα που να μην εχει δογμα,αλλοτε πιο ελαστικο αλλοτε πιο σκληρο.
Την αισθηση του ιερου την εχουν ΟΛΟΙ,ακομα και οι αθεοι,απλα την αντιλαμβανεται διαφορετικα ο καθενας και την αποδιδει ακομα πιο διαφορετικα.

Η μελετη των κοινωνιων(που ισως εχει δικιο)σημαινει οτι ειναι και σωστη;Μονο οι φοβισμενοι και οι αδυναμοι κανουν τυπολατρικες εκδηλωσεις;Μαλλον αλλος εδω εχει το δογμα ριζωμενο στη ζωη του...

Ειναι κακο να την κατεβασεις στο δικο σου επιπεδο υπαρξης και εξελιξης;Δεν καταλαβαινω πολλες φορες,γιατι υπαρχουν τετοια κολληματα.Τελος παντων.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση