Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-01-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Οι ιστορίες που αναφέρεις είναι ευρύτατα διαδεδομένες σε έλη την Ελλάδα, σε βαθμό μάλιστα που να αγγίζουν τα όρια αστικού μύθου. Μάλιστα στην Μακεδονία, η ενασχόληση με το...χόμπυ αυτό έχει γίνει ψύχωση. Υπάρχουν ιστορίες για τύπους οι οποίοι ξηλώσανε δρόμους, ή ξεθεμελίωσαν εκκλησίες, ή σπίτια, ψάχνοντας για θησαυρούς...για να καταλήξουν στο αυτόφορο. Οι θησαυρο'ι φέρονται να έρχονται απο τους Τούρκους, γνωστούς (και αγνώστους) λήσταρχους, τους Εβραίους, τους Γερμανούς, και τώρα πιο πρόσφατα τους Αντάρτες του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ.

Προσωπικά έχω έναν κάποιο σκεπτικισμό για το κατά πόσο αυτές οι ιστορίες των χαμένων θησαυρών αγγίζουν την πραγματικότητα. Σίγουρα υπήρξαν ρίψεις εφοδίων απο την Αγγλική Αεροπορία στους Έλληνες αντάρτες. Σίγουρα κάποια από τα εφόδια αυτά ήταν χρυσός...ενδεχομένως κάποια απο αυτά τα κιβώτια να χάθηκαν στις ρίψεις, ή να κρύφτηκαν αργότερα και η γνώση για την τοποθεσία τους να χάθηκε μέσα στον πόλεμο. Ωστόσο, σε καμιά περίπτωση η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με το πλήθος των αναφορών για κρυμμένους θησαυρούς από τον εμφύλιο.

Να πούμε όμως και τον αντίλογο.....Φίλος μου που είναι από τα Γιαννιτσά μου ανέφερε οτι υπάρχουν ιστορίες στην πόλη τους για ανθρώπους που πλούτισαν ξαφνικά και ανεξήγητα...ακόμα υπάρχουν και άνθρωποι που έχασαν την ζωή τους η τραυματίστηκαν, καθότι πολλά από τα κιβώτια που έριξε η ΡΑΦ ήταν παγιδευμένα για να μην ανοίγονται από τα λάθος άτομα, η αντί για χρυσό περιείχαν εκρηκτικά τα οποία είχαν γίνει ασταθή με την πάροδο του χρόνου.....

Έχει κάτι η ιδέα του χαμένου θησαυρού που προκαλεί την φαντασία μας......
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 10-02-06 στις 13:06 Αιτία: Ορθογραφική Διόρθωση
Απάντηση με παράθεση