Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #178  
Παλιά 11-07-13, 19:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σίγουρα συμβαίνει κάτι άλλο. Για αυτό υπάρχουν οι εγκεκριμένες από την Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνείες της Αγίας Γραφής, οι οποίες μας ενημερώνουν για τα αλληγορικά και μη σημεία.
Άρα, είναι άλλο πράγμα το να φτιάχτηκε η Ανθρωπότητα από κάποιον Θεό και άλλο το να ξεκίνησε
η Ανθρωπότητα από 2 ανθρώπους που αναπαράχθηκαν με τα παιδιά τους, και αυτά μεταξύ τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτησή σου αυτή έχει απαντηθεί εδώ
Έχει απαντηθεί με την αυθαίρετη ερμηνεία που δίνεις εσύ, σύμφωνα με τα πιστεύω σου. Το ίδιο κάνει και η Επιστήμη, μόνο που εκείνη ψάχνει μέσω της επιστημονικής μεθόδου και αποδέχεται ή απορρίπτει. Κι εγώ πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων και στην επίσκεψή τους στον πλανήτη, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Κρατάω τη γνώμη μου για τον εαυτό μου και δεν θεωρώ την Επιστήμη μια κατώτατου επιπέδου κυρία επειδή δεν το χει αποδείξει ή δεν έχει αναπτύξει την ανάλογη τεχνολογία για να πηγαίνω για καφέ σε άλλους πλανήτες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως, έχω λάβει απαντήσεις στο προβληματισμό που σου έθεσα, και εδώ και σε άλλα fora. Αλλά ξεχωρίζω μία, εδώ:
Τι γράφει η βιολόγος;
"Η βιολόγος αόρατη μελάνη (σ.σ. ψευδώνυμο), σε μια συνέντευξή της στα Νέα, στο ερώτημα
- Ο κόσµος πώς δηµιουργήθηκε;
είχε απαντήσει:
- Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω, παρά να πιστεύω σε µύθους.

Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία. Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας."


Έκανες προσπάθεια να αντιληφθείς τι σου λέει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε PUCK, η ειλικρινής αυτή απάντηση της βιολόγου, αναιρεί όσες σχετικά με το θέμα, αυθαίρετης επινόησης απαντήσεις, έχω λάβει εδώ, και πολλές άλλες στα διάφορα fora.

Αποτέλεσμα:

Αυτή λοιπόν, η σοφή περί αγνοίας ατάκα της βιολόγου, θα συνοδεύει εσαεί την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, η οποία αυθαίρετα, από την οξυμένη φαντασία της επινόησε την εξελικτική αερολογία.
Ξαναδιάβασε τι είναι η Επιστημονική Μέθοδος και προσπάθησε να καταλάβεις πως πάμε βήμα-βήμα, με νέα στοιχεία κάθε φορά, για να βγάλουμε άκρη.

Στο λέει : "Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω, παρά να πιστεύω σε µύθους."
Απάντηση με παράθεση